Adil matematik eğitimi merceğinden matematik öğretimi uygulamalarının incelenmesi: Çoklu durum çalışması
Examining mathematics teaching practices through equitable mathematics education lens: Multiple case study
- Tez No: 996991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, sınıf içi matematik öğretim uygulamalarını adil matematik eğitimi merceğinden incelemektir. Araştırmanın katılımcılarını, Ankara ilinde yer alan, sahip oldukları imkânlar ve öğrenci profilleri bakımından çeşitlilik gösteren üç farklı devlet okulunda görev yapan üç ortaokul matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma, nitel araştırma desenlerinden çoklu durum çalışması olarak yapılandırılmıştır. Veriler, 2024-2025 eğitim-öğretim yılı Güz döneminde toplanmıştır. Veri toplama sürecinde öncelikle öğretmenlerin matematik dersleri video kayıtları alınarak gözlemlenmiş; ayrıca derslerinde kullandıkları dokümanların kopyaları temin edilmiştir. Gözlem verilerinin analizine temel oluşturmak amacıyla adil matematik öğretimine ilişkin literatürden yararlanılarak matematik öğretim uygulamalarını incelemeye yönelik özgün bir analiz çerçevesi geliştirilmiştir. Elde edilen veriler, bu analiz çerçevesinde yer alan boyutlara göre içerik analizi ile kodlanmış, her bir boyuta ilişkin frekans tabloları oluşturulmuş ve boyutlar öğretim sürecinde gerçekleşen diyaloglar üzerinden ayrıntılı olarak incelenmiştir. Elde edilen bulgular, gözlemlenen dersler boyunca öğretim uygulamalarının çeşitlilik gösterdiğini ve her bir durumun kendi bağlamsal dinamikleri doğrultusunda şekillendiğini ortaya koymaktadır. Baskın eksende yer alan boyutların her üç durumda da farklı şekillerde de olsa gözlemlenirken, adil matematik eğitimi merceğinden eleştirel eksende yer alan boyutların sınıf içi öğretim uygulamalarında yeterince temsil edilmediği görülmüştür. Bu durum, eleştirel eksende yer alan boyutların öğretim süreçlerine daha bilinçli ve sistematik biçimde entegre edilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bulgular doğrultusunda, matematik öğretmenlerine, öğretmen adaylarına ve öğretmen eğiticilerine adil matematik eğitimi konusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine classroom mathematics teaching practices through the lens of equitable mathematics education. The participants of the research consist of three middle school mathematics teachers working in three different public schools in Ankara, which vary in terms of available resources and student profiles. The study is structured as a multiple case study, one of the qualitative research designs. Data were collected during the Fall semester of the 2024–2025 academic year. During the data collection process, classroom lessons were first video-recorded, and copies of the teaching materials used by the teachers were also collected. To guide the analysis of the observation data, a unique analytical framework was developed based on the literature on equitable mathematics education. The data obtained were coded through content analysis according to the dimensions of this framework, frequency tables were created for each dimension, and these dimensions were examined in detail through classroom dialogues observed during instruction. The findings reveal that teaching practices varied across the observed lessons and were shaped by the contextual dynamics of each case. While the dimensions located in the dominant axis were observed in all three cases, albeit in different forms, the dimensions situated in the critical axis—central to equitable mathematics education—were not adequately represented in classroom practices. This highlights the need to integrate critical dimensions more consciously and systematically into instructional processes. Based on the findings, recommendations have been offered to mathematics teachers, teacher candidates, and teacher educators regarding equitable mathematics education.