Anadolu yer sincabı (spermophılus xanthoprymnus)'nınhibernasyon modeli
Hibernation pattern of anatolian ground squirrel(spermophilus xanthoprymnus)
  1. Tez No: 996992
  2. Yazar: HATİCE MUTLU GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DÜRDANE KOLANKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
Özet
Doğada ve laboratuvar koşullarında Anadolu yer sincabının (Spermophilus xanthoprymnus) hibernasyon modeli, periton boşluğuna yerleştirilen sıcaklığa hassas veri toplama üniteleri kullanılarak belirlenmiştir. Doğada yaş ve eşey sınıflarına ve laboratuvar koşullarında eşey sınıflarına bağlı farklılıklar çalışılmıştır. Buna göre, Anadolu yer sincabının hibernasyon modelinde tür içi farklılıklar gözlenmiştir. Heterotermal dönem, doğada ergin ve genç erkek ve dişiler için 160,35–222,85 gün ve laboratuvar koşullarında ergin erkek ve dişiler için 222,77– 238,89 gün sürmüştür. Doğada ve laboratuvar koşullarında Anadolu yer sincapları, heterotermal dönem boyunca sürekli torporda kalmamış, sık aralıklarla torpordan çıkmış ve yeniden torpora girmiştir. Heterotermal dönemin başında kısa süren bu torpor periyotları, heterotermal dönemin sonunda tekrar kısalana kadar, uzamış ve az çok dengeli hale ulaşmıştır. Ergin ve genç erkek ve dişi Anadolu yer sincapları arasında hibernasyon modeli açısından görülen belirgin farklılıklar, yaş ve eşey sınıfları arasında aktif sezon davranışları açısından görülen farklılıkların bir yansımasını temsil eder.
Özet (Çeviri)
In the field and laboratory, hibernation pattern of Anatolian ground squirrel (Spermophilus xanthoprymnus) was determined with temperature-sensitive data loggers implanted intraperitonally. Age- and sex-related differences in the field and sex-related differences in the laboratory were studied. In this manner, intraspecific differences in hibernation pattern of Anatolian ground squirrel were observed. Duration of heterothermal period was 160,35–222,85 days for adult and juvenile males and females in the field and 222,77–238,89 for adult males and females in the laboratory. Anatolian ground squirrels did not remain torpid continuously throughout heterothermal period, but spontaneously arouse from and re-enter torpor at frequent intervals under both field and laboratory conditions. These torpor periods were short at the beginning of heterothermal period and increased to a longer, more or less stable duration until they shortened again toward the end. The marked differences between adult and juvenile male and female Anatolian ground squirrels in their hibernation patterns represent an extension of age- and sexrelated differences in behavior characteristic of the active season.