Laporoskopik sleeve gastrektomi geçiren bireylerin preoperatif ve postoperatif dönemindeki benlik saygısı ve yaşam kalitesi düzeylerinin belirlenmesi
Assessment of self-esteem and life quality of individuals undergoing laparoscopic sleeve gastrectomy over the preoperative and postoperative period
  1. Tez No: 997049
  2. Yazar: CEREN EROĞLU AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN AYAZ ALKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Araştırma laparoskopik sleeve gastrektomi geçiren bireylerin preoperatif ve postoperatif dönemindeki benlik saygısı ve yaşam kalitesi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı-karşılaştırmalı tipte yapılmıştır. Araştırmanın evrenini bir üniversitenin uygulama ve araştırma merkezinde laparoskopik sleeve gastrektomi geçiren bireyler oluşturmuştur (N = 150). Araştırmaya 35 birey dâhil edilmiştir. Araştırmanın verileri kişisel bilgi formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ), Obezlere Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (OÖYKÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde bağımlı gruplarda t testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, Monte Carlo Simülasyon Testi kullanılmıştır. Bireylerin BKİ ortalaması preoperatif dönemde 43.16±4.32, postoperatif dönemde 33.22±3.67 olduğu ve gruplar arasındaki farkın anlamlı olduğu bulunmuştur (p<0.05). Araştırmada obez bireylerin postoperatif dönemdeki yaşam kalitesi ve benlik saygısının preoperatif döneme göre yükseldiği tespit edilmiştir (p<0.05). Bireylerin yaşam kalitesi ve benlik saygısını yükseltmek için obeziteyi önlemeye yönelik sağlıklı beslenme, egzersiz ve yaşam şekli değişikliği konularında eğitim ve danışmanlık gibi cerrahi dışı girişimler uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research has been carried out with a view to assessing the self-esteem and life quality of individuals undergoing laparoscopic sleeve gastrectomy over the preoperative and postoperative period in a descriptive comparative method. The relevant population of the research has been made up of individuals having undergone laparoscopic sleeve gastrectomy in a university's application and research center (N=150). 35 individuals have been included in the research. The data of the research have been collected by means of 'Personal Information Form', 'The Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES)', and 'Obesity and Weight-Loss Quality-of-Life Scale (OWLQOL)'. For data analysis, paired samples t test, Wilcoxon Signed Rank Test and The Monte Carlo Simulation was used. It was found that mean body-mass index odf individuals was 43.16±4.32 in preoperative period while it was 33.22±3.67 in postoperative period and that the difference between groups were statistically significant (p<0.05). Once the life quality and self-esteem values of the obese individuals in preoperative and postoperative periods were compared, it was found that the postoperative quality of life and self-esteem were increased according to preoperative period (p<0.05). It is recommended that such changes should be monitored with a follow-up in the long-term, changes in life-style and behaviours should be made, training and counselling should be offered to individuals on balanced-diet, exercise and weight control so as to prevent obesity.