Sportif eğitim uzmanlarının örgütsel bağlılık düzeylerinin incelenmesi
The analysis of organisational commitment levels of sports training experts
- Tez No: 997050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Gençlik ve Spor Bakanlığı merkez teşkilatında ve taşra teşkilatlarında sportif eğitim uzmanı ve spor eğitim uzmanı olarak görev yapmakta olan personellere yönelik Allen ve Meyer(1992) tarafından geliştirilen ve“duygusal bağlılık”,“devamlılık bağlılığı”ve“normatif bağlılık”boyutlarının yer aldığı“Üç Boyutlu Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılarak örgütsel bağlılıklarının incelenmesidir. Çalışmaya 225 kişi katılmıştır. Çalışmaya katılanların sayısı toplam personel sayısının yaklaşık %25'ini oluşturmaktadır. İlişkisel tarama modeli kullanılan bu çalışmada veri toplama aracı olarak nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 16,0 istatistik paket programından yararlanılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek için frekans analizi, cinsiyet ve medeni durumlarına göre örgütsel bağlılık düzeylerinin karşılaştırılmasında bağımsız gruplarda t-testi, kıdem ve eğitim durumlarına göre karşılaştırılmasında ise tek yönlü Varyans analizi, farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek içinde Tukey HSD testi uygulanmıştır. Anket verilerinin analizi sonucunda, katılımcıların duygusal ve devamlılık bağlılık düzeylerinin yüksek, normatif bağlılık düzeyinin ise düşük olduğu belirlenmiştir. Örgütsel bağlılık ölçeğinin geneli ve alt boyutlarının ortalamasının orta düzeyde olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to conduct for towards sports training specialist and sport training specialist who works in The Ministry of Youth and Sports central organization and provincial organizations by using the“Three Dimensional Organizational Commitment Scale person which was developed by Allen and Meyer (1993) included ”emotional commitment“, ”continuance commitment“ and ”normative commitment" dimensions. 225 participatory joined this study. The percentage of participatory is approximately 25% of total number of staff in this field. 116/5000. Quantitative research methods were used as a data collection tool in this study within scope of correlational survey model SPSS 16.0 statistical package program was benefited to analyse the data obtained. frequency analysis in order to determine the demographic characteristics of the participants, t-test in order to compare in independent groups in organizational commitment levels according to gender and marital status, one-way analysis of variance in comparison of seniority and educational status, Tukey HSD test in order to determine from which group the difference originates were used. Finally, descriptive statistics were used to determine the average of the scores obtained from the organizational commitment scale. The result of the analysis of the questionnaire data, it was determined that the emotional and continuance commitment levels of the participants were high and the normative commitment levels were medium.