Spor yapan ve spor yapmayan bireyler arasındaki beslenme durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional features between sports and non- sports
- Tez No: 997051
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde spor yapan bireylerin sağlıklı beslenme açısından yeterli bilgiye ne derece sahip olduklarını inceleme amacıyla bu araştırma yapılmıştır. Araştırmaya spor yapan 250 birey ve spor yapmayan 250 birey katılmıştır. Araştırmada genel bilgiler bir anket formu ile yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak kaydedilmiştir. Bireylere ayrıca beslenme durumunu inceleme açısından besin tüketim sıklığı anketi de uygulanmıştır. Araştırma verisi SPSS 23,0 istatistik paket programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler ortalama ± standart sapma, ortanca (min;maks), frekans dağılımı ve yüzde olarak sunulmuştur. İstatiksel analizde Pearson Ki-Kare, Yete's düzeltilmiş Ki-Kare testi ve Fisher Kesin Ki-Kare ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Tüm istatistiksel hesaplamalar, %95 güven aralığında, p<0,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Beden kitle indeksi spor yapmayan bireylerde 25,2±5,0 kg/m2, spor yapan bireylerde ise 24,2±4,2 kg/m2 olarak bulunmuştur (p<0,05). Beden kitle indeksi spor yapmayan bireylerde yüksek olma eğilimdedir. Araştırmaya katılan bireylerin besin desteği kullanma durumları karşılaştırıldığında besin desteği kullanan bireylerin % 40,8'i spor yapmamakta %59,2'si spor yapmaktadır (p<0,05). Besin desteği kullanımı spor yapan bireylerde daha yüksektir. Çalışma sonunda spor yapan ve spor yapmayan bireylerin beslenmeye dikkat etme durumları incelendiğinde; beslenmeye dikkat edenlerin %23,8'i spor yapmamakta %76,2'si spor yapmaktadır (p<0,05). Et ürünleri grubu tüketim miktarı spor yapmayan bireylerde ortalama 187,2±120,7 gram, spor yapan bireylerde ortalama 228,9±149,8 gram olarak bulunmuştur(p<0,05). Et ürünleri gibi protein içeriği yüksek besinler spor yapan bireylerde daha yüksek oranda tüketilmektedir. Su tüketim miktarı ise spor yapmayan bireylerde ortalama 2029,8±805,5 mililitre, spor yapan bireylerde ortalama 2207,2±894,9 mililitre olarak bulunmuştur(p<0,05). Spor yapsın veya yapmasın bireylerin sağlıklı beslenme konusunda daha fazla bilgilendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted in order to investigate the level of knowledge of healthy individuals in terms of healthy nutrition. 250 individuals engaged in sports and 250 non-sports individuals participated in the study. General information in the study was recorded using a questionnaire form by face to face interview method. Nutritional consumption frequency questionnaire was also applied to individuals to examine their nutritional status. The research data were evaluated by SPSS 23.0 statistical package program. Descriptive statistics are presented as mean ± standard deviation, median (min; max), frequency distribution and percentage. Pearson's chi-square test, Yete Kesins adjusted chi-square test, Fisher's exact chi-square and Mann-Whitney U test were used for statistical analysis. All statistical calculations were evaluated at 95% confidence interval and p <0.05 significance level. Body mass index was found to be 25.2 ± 5.0 kg / m2 in the non-sports group and 24.2 ± 4.2 kg / m2 in the sports group (p <0.05). Body mass index tends to be high in non-sports individuals. When the nutritional status of the participants were compared, 40.8% of the individuals who used nutritional support did not do sports and 59.2% of them did sports (p <0.05). The use of nutritional support is higher in individuals who are engaged in sports. At the end of the study, it is observed that individuals who do sports and do not do sports do not pay attention to nutrition. 23.8% of those who pay attention to nutrition do not do sports and 76.2% of them do sports (p <0.05). The consumption of meat products group was found to be 187.2 ± 120.7 grams in the individuals who did not do sports and 228.9 ± 149.8 grams in the individuals who did sports (p <0.05). Foods with high protein content, such as meat products, are consumed at a higher rate in individuals engaged in sports. The average amount of water consumption was found to be 2029.8 ± 805.5 milliliters in individuals who did not do sports and 2207.2 ± 894.9 milliliters in the individuals who did sports (p <0.05). Individuals should be informed more about healthy nutrition in sports or sports.