Kütahya aleviliğinde zakirliğin performans kuramına göre incelenmesi
Examination of zakirism according to performance theory in Kütahya alevism
- Tez No: 997052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ADAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
“Kütahya Aleviliğinde Zakirliğin Performans Kuramına Göre İncelenmesi”adlı bu çalışma, Alevi gelenek ve inanç evreninde yol ve erkân'ın geleceğe aktarımunsuru olarak cemlerin yürütülmesinde on iki hizmetten biri olan zakirlik hizmetini, Kütahya il merkezi ile sınırlandırarak incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada Aleviliğin terim ve kavram anlamları incelenerek Performans Kuramının literatürde yer alan açıklamaları verilmiştir. Performans kuramının unsurlarından olan icracı, metin, mekân, zaman ve katılımcı odaklı çalışmadaKütahyalı olan ve Kütahya'da zakirlik icra eden zakirlerle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Kütahya merkezinde düzenlenen cemlere katılım sağlanmış ve zakirlerin performansları doğal gözlem tekniği ile incelenmiştir. Elde edilen bulgular Performans Kuramına göre incelenerekKütahya merkezli Alevi gelenek ve inancında zakirlerin, gerçekleştirdikleri icraların, yararlandıkları kaynakların ve ceme katılım sağlayanların bu günü ve geleceği hakkında tespitler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, titled“Examination of Zakir in Kütahya Alevism According to Performance Theory”, aims to examine the service of zakir, which is one of the twelve services in the execution of cems as an element of transfer of the path and erkan to the future in the Alevi tradition and belief universe, by limiting it to the provincial center of Kütahya. In the study, the term and concept meanings of Alevism were examined and the explanations of Performance Theory in the literature were given. In the study focused on performer, text, place, time and participant, which are the elements of performance theory, interviews were held with zakirs who are from Kütahya and perform zakir in Kütahya. Participation was made in the cems organized in the center of Kütahya and the performances of the zakirs were examined with the natural observation technique. The findings were examined according to Performance Theory and determinations were made about the present and future of the zakirs in the Kütahya-centered Alevi tradition and belief, the performances they performed, the resources they used and those who participated in the cem.