Türkiye'de yaşlı yoksulluğu: Bartın örneği
Elderly poverty in Turkey: The case of Bartin
- Tez No: 997060
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER YETKİN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de giderek artan yaşlı nüfusun karşı karşıya kaldığı çok boyutlu yoksulluk sorununu Bartın ili örneği üzerinden ele almayı amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun çerçevesinde Bartın Merkez Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan yaşlı aylığı alan 18 kadın ve 12 erkek olmak üzere 30 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yaşlılık olgusunun yalnızca biyolojik bir evre değil; sosyal, ekonomik ve kültürel boyutları olan karmaşık bir süreç olduğu kabul edilerek, bulgular yaşam seyri yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu yaklaşım, bireylerin yaşam boyu karşılaştığı tarihsel olaylar, sosyal roller ve kurumsal yapılarla kurduğu etkileşimleri analiz etme olanağı sunmaktadır. Teorik çerçevede yaşlılık süreci, yoksulluk tanımları ve Türkiye'deki sosyal yardım politikaları ele alınmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular, yaşlı bireylerin yoksulluğu sadece gelir yetersizliğiyle değil; sosyal destek eksikliği, yalnızlık, sağlık sorunları ve kurumsal ayrımcılık gibi katmanlarla birlikte deneyimlediğini göstermektedir. Ayrıca, yaşlı kadınların ve kırsal alanda yaşayanların daha derin bir yoksullukla karşılaştıkları saptanmıştır. Nitel veri analizine dayanan araştırma sonuçları, yaşlı dostu sosyal politikalara olan ihtiyacın altını çizmektedir. Sosyal yardımların geçici etkilerinin ötesine geçerek, uzun vadeli ve bütüncül yaklaşımlarla desteklenmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Yaşlı bireylerin yaşam kalitesini yükseltecek, insan onuruna yakışır yaşlanmayı mümkün kılacak sosyal hizmet modelleri geliştirmek, bu çalışmanın temel önerileri arasındadır. Çalışma, hem yaşlanma hem de yoksulluk literatürüne yerel bağlamdan önemli katkılar sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to address the issue of multidimensional poverty faced by the increasingly aging population in Türkiye, using the case of Bartın province as an example. Within the scope of the research, semi-structured interviews were conducted with 18 female and 12 men participants, totaling 30 individuals who receive old-age pensions from the Bartın Central Social Assistance and Solidarity Foundation, within the framework of Law No. 2022 on Granting Monthly Payments to Needy, Powerless, and Orphaned Turkish Citizens Aged 65 and Over. Recognizing that aging is not merely a biological phase but a complex process with social, economic, and cultural dimensions, the findings are evaluated within the framework of the Life Course Approach. This approach enables the analysis of individuals' interactions with historical events, social roles, and institutional structures encountered throughout their lives. In the theoretical framework, the study addresses the aging process, definitions of poverty, and social assistance policies in Turkey. The findings indicate that older adults experience poverty not solely as income deprivation but through multiple, intersecting layers such as insufficient social support, loneliness, health problems, and institutional discrimination. The results also reveal that older women and those living in rural areas face more profound forms of poverty. Based on qualitative data analysis, the research highlights the need for elder-friendly social policies. It is emphasized that social assistance must go beyond temporary effects and be supported by long-term and holistic approaches. Developing social service models that will improve the quality of life of elderly individuals and enable aging with dignity is among the main recommendations of this study. The study aims to make a significant contribution to both the aging and poverty literature from a local context.