Daocu okullar, temsilcileri ve temel görüşleri
Daoist schools: Master and principals
  1. Tez No: 997059
  2. Yazar: MUSTAFA TURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA OSMAN KARATOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Çin tarihinde şekillenmiş ve gelişmiş Daoculuğun altı temel okul olan Tianshi, Shangqing, Louguan Pai, Lingbao, Jingming ve Quanzhen geleneklerini tarihsel, doktrinel ve ri-tüel boyutlarıyla kapsamlı bir biçimde incelemektedir. Her bir okulun ortaya çıkış bağlamı, kuru-cu şahsiyetleri, temel metinleri, inanç sistematiği ve uygulamaya dönük ritüel pratikleri ayrıntılı biçimde analiz edilmiştir. Araştırmanın temel hedeflerinden biri, bu okulların yalnızca bireysel yapısal özelliklerini değil, aynı zamanda birbirleriyle olan ilişkilerini ve içinde bulundukları sos-yo-politik ve kültürel ortamlarla olan etkileşimlerini de çözümlemektir. Tianshi Okulu, kurumsal bir dini otorite inşa ederek halk kitlelerini örgütleyen öncü bir yapı olarak öne çıkarken; Shangqing Okulu, bireysel ruhsal dönüşüme odaklanan içsel vizyonlar ve göksel meditasyon pratikleriyle daha mistik bir yönelim sergilemiştir. Louguan Pai, klasik Dao metinlerini merkez alarak ritüelci bir yorum geliştiren gelenek olarak değerlendirilmiştir. Lingbao Okulu ise, Budist etkilerle harmanlanmış özgün bir kozmoloji kurmuş ve ayinsel ritüeller alanın-da sistematik dönüşümler gerçekleştirmiştir. Jingming Dao ise Konfüçyüsçü ahlaki değerleri Da-ocu ritüel gelenekle birleştirerek bireysel arınma temelli bir yol ortaya koymuş; özellikle Song sonrası dönemde entelektüel çevrelerde etkili olmuş ve yerel elit kesimlerle kurduğu ilişkiler sa-yesinde varlığını sürdürmüştür. Quanzhen Okulu, Song Hanedanlığı döneminde ortaya çıkarak manastır tipi örgütlenme, ahlaki öz disiplin ve üç öğreti (Daoculuk, Konfüçyanizm, Budizm) sen-tezine dayalı bütüncül bir reforma öncülük etmiştir Genel olarak bu çalışma, Daoculuğun içindeki okulsal çeşitliliği bir bütünlük içinde ele ala-rak hem tarihsel süreklilik hem de öğreti temelli çoğulculuk açısından zengin bir tablo sunmakta-dır. Söz konusu altı okul, Daocu geleneğin farklı yönlerini temsil eden yapılar olarak bir araya geldiklerinde, Çin'in dini mirasının karmaşık fakat birbirini tamamlayan boyutlarını görünür kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study offers a comprehensive examination of the six major schools of Daoism that have emerged and evolved throughout Chinese history: Tianshi, Shangqing, Louguan Pai, Lingbao, Jingming, and Quanzhen. Each tradition is analyzed in terms of its historical develop-ment, doctrinal structure, and ritual practices. The research focuses not only on the individual characteristics of these schools but also on their mutual interactions and their engagement with the broader socio-political and cultural contexts in which they arose. The Tianshi School stands out as an institutional religious authority that organized large segments of the populace. In contrast, the Shangqing School adopted a more mystical orienta-tion, emphasizing personal spiritual transformation through celestial visions and meditation practices. Louguan Pai is evaluated as a tradition that centered on classical Daoist texts and de-veloped a ritualistic interpretation of Daoist thought. Lingbao School constructed a unique cos-mology influenced by Buddhist teachings and introduced systematic innovations in liturgical practice. Jingming Dao combined Confucian moral values with Daoist ritual traditions to form a path focused on personal purification. It gained particular influence among intellectual circles after the Song period and maintained its presence through strong ties with local elites. The Quanzhen School, which emerged during the Song dynasty, led a comprehensive reform based on monastic discipline, moral self-cultivation, and the synthesis of the Three Teachings (Dao-ism, Confucianism, and Buddhism). Overall, this study approaches the diversity within Daoism as both a historical continuity and a doctrinal enrichment. These six schools, each representing distinct aspects of the Daoist tradition, together illustrate a complex yet complementary picture of China's religious heritage.