Syedra antik kenti Roma dönemi taş kapları
Roman period stone vessels from the ancient city of Syedra
- Tez No: 997066
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ERGÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu Çalışma, Dağlık Kilikia Bölgesi'nin önemli merkezlerinden biri olan Syedra Antik Kenti'nde yürütülen arkeolojik kazılar neticesinde gün yüzüne çıkarılan taş kapları bilim dünyasına tanıtmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın temel odağı, kentin sosyo-ekonomik yaşamını ve zanaat kollarını yansıtan mortar, ezme taşı, sığ kap ve kapak formlarından oluşan toplam 109 adet taş kap oluşturmaktadır. İnceleme sürecinde ele geçen buluntular tipolojik olarak sınıflandırılarak, bu kapların antik dönemdeki kullanım alanları ve teknik özellikleri saptanmıştır. Tez çalışması, Syedra'da taş kapların sadece birer tüketim malzemesi olmadığını, kent bünyesinde yerel bir üretimin varlığını destekleyen somut veriler sunmaktadır. Özellikle üretim sürecindeyken deforme olmuş örnekler üzerinde gözlenen taslak çizimler ve matkap kullanım izleri taş kapların yerel atölyelerde de üretildiğini belgelemektedir. Fonksiyonel açıdan yapılan değerlendirmeler, taş kapların gündelik mutfak gereçleri dışında tıp ve dini ritüellerde de işlev gördüğünü ortaya koymaktadır. Syedra'daki taş kap repertuvarının büyük oranda yerel hammadde kaynaklarına dayandığını ve kentteki zanaatkarların dönem standartlarındaki yöntemleri uyguladığını göstermektedir. Elde edilen veriler, belirli bir atölye yapısı tespit edilmemiş olsa da kentte bir üretim faaliyetinin varlığını kanıtlar niteliktedir. Bu çalışma Dağlık Kilikia'daki taş işçiliği geleneği ile Roma Dönemi taş teknolojisinin bölgesel ölçekte anlaşılmasına yönelik literatüre katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to introduce the stone vessels discovered during the archaeological excavations conducted in the ancient city of Syedra, one of the prominent centers of the Rough Cilicia region, to the scientific world. The primary focus of the research is a total of 109 stone vessels consisting of mortars, pestles, shallow vessels, and lids, which reflect the socio-economic life and craft branches of the city. During the examination process, the finds were typologically classified, and the functional areas and technical characteristics of these vessels in antiquity were identified. The thesis presents tangible data supporting the existence of local production within the city, suggesting that stone vessels in Syedra were not merely consumer goods. Specifically, draft sketches and drill marks observed on specimens that were deformed during the production process document that stone vessels were manufactured in local workshops. Functional evaluations reveal that stone vessels served in medicine and religious rituals, in addition to being everyday kitchen utensils. The research demonstrates that the stone vessel repertoire of Syedra relied heavily on local raw material sources and that the city's craftsmen applied the standard methods of the period. The data obtained verify the existence of production activities in the city, even though a specific workshop structure has not yet been identified. This study contributes to the literature aimed at understanding the tradition of stoneworking in Rough Cilicia and the stone technology of the Roman period on a regional scale.