Syedra Oda Mezar I-II Roma Dönemi seramikleri
Roman ceramics from Syedra Chamber Tomb I-II
- Tez No: 885971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ERTUĞ ERGÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Syedra Antik Kenti'nde 2020 yılında kazı çalışması gerçekleştirilen Oda Mezar I, Oda Mezar II ve çevresinde ele geçen Roma Dönemi seramikleri, tez çalışmasının konusunu oluşturmaktadır. Eğimli bir araziye inşa edilen mezar odalarının soygun veya kaçak kazılar sonucunda tahrip edildiği düşünülmektedir. Akıntı toprağın da mezar odalarını doldurmuş olma ihtimali göz önünde bulundurulmuş olup buluntu kontekstinin korunmadığı anlaşılmıştır. Oda Mezar I-II ve çevresinde gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda ele geçen Roma Dönemi seramikleri, çalışma kapsamında incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Kazı çalışmaları sırasında ele geçen seramikler arasından 140 adet seramik parçası seçilerek tez çalışmasına dahil edilmiştir. Söz konusu kaplar kaliteli seramikler, kaba seramikler ve unguentariumlar olmak üzere 3 ana gruba ayrılarak incelenmiştir. Kaliteli seramikler arasında Doğu Sigillata D seramikleri, Sagalassos kırmızı astarlı seramikleri, Afrika kırmızı astarlı seramiği, Geç Roma D kırmızı astarlı seramikleri ve maşrapa formları; kaba seramikler grubunda pişirme kapları, mutfak kapları ve amphoralar yer almaktadır. Üçüncü ve son grupta ise unguentariumlar bulunmaktadır. Çalışma kapsamında incelenen seramikler genel olarak MÖ 1. yüzyıl ile MS 7. yüzyıl aralığına tarihlendirilen formlardan oluşmaktadır. Değerlendirilen seramikler arasında ağırlıklı grubu Doğu Sigillata D seramikleri oluşturmaktadır. Oda Mezar I-II'de ele geçen tüm ithal seramikler, kentin ticari faaliyetlerdeki yoğunluğunu ve Kıbrıs ile yakın ilişkisini ortaya koymaktadır. İthal ürünler haricinde, yerel üretim olduğu düşünülen Kilikia amphoralarının kentteki varlığı, Syedra yakınlarında tespit edilen fırın alanları ile güçlenmiş olup ilerleyen çalışmalar ile netlik kazanacağı öngörülmektedir. Söz konusu çalışma ile Syedra'nın Roma Dönemi seramik tipolojisinin anlaşılmasına katkı sağlanmış olup kentin ticari faaliyetleri kapsamında değerlendirmeler yapılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Roman Period ceramics recovered from Chamber Tomb I, Chamber Tomb II and their surroundings excavated in 2020 in the Ancient City of Syedra constitute the subject of this thesis. It is thought that the burial chambers built on a sloping land were destroyed by theft or illicit diggings. The possibility that the flowing soil may have filled the burial chambers was also taken into consideration and it was understood that the context of the finds was not preserved. The Roman Period ceramics recovered during the excavations in and around Chamber Tomb I-II were analyzed and evaluated within the scope of the study. Among the ceramics recovered during the excavations, 140 sherds were selected and included in the thesis. These sherds were analyzed in three main groups: fine ceramics, coarse ceramics and unguentariums. The fine ceramics include East Sigillata D ceramics, Sagalassos red slipped ceramics, African red slipped ceramics, Late Roman D red slipped ceramics and mugs; while the coarse ceramics group includes cooking pots, kitchen vessels and amphorae. The third and last group includes unguentariums. The ceramics analyzed within the scope of the study generally consist of forms dating between the 1st century BC and the 7th century AD. East Sigillata D ceramics constitute the dominant group among the analyzed ceramics. All the imported ceramics recovered from Chamber Tombs I-II indicate the intensity of commercial activities in the city.