Syedra 2020 yılı Sütunlu Cadde'den Akropol'e çıkan ara merdivenlerde bulunan bir grup Roma seramiği
A group of Roman ceramics found on the intermediate staircase from the Colonnaded Street to the Acropolis in Syedra in 2020
  1. Tez No: 840389
  2. Yazar: AYŞE ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ERGÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Çalışma konusu, Syedra Antik Kenti'nin 2020 yılında kazısı yapılan Sütunlu Cadde'den Akropole Çıkan Ara Merdivenlerinde tespit edilen Roma Dönemi seramikleridir. Sütunlu Cadde ve bir üst kotta bulunan Bouleuterion gibi önemli yapıları birbirine bağlayan merdivenler zaman içinde akıntı toprakla dolmuş ve kullanılamaz hale gelmiştir. Bu nedenle alanda herhangi bir tabakalanma söz konusu değildir. Fakat akıntı toprak içinde tespit edilen seramikler kentin Roma Dönemi seramik repertuvarına ışık tutması açısından önemlidir. Çalışma kapsamında 137 adet kap değerlendirilmiştir. İnce seramikler arasında ithal DSA, DSD ve Sagalassos seramikleri; LRA-B, LRC, LRD kırmızı astarlı seramikleri bulunmaktadır. Kaba seramikler grubunda ise pişirme kapları, amphoralar ve pithoslar bulunmaktadır. Bunar genel olarak MÖ 1. yüzyıl ile MS 7. yüzyıl tarih aralığını göstermektedir. Söz konusu merdivenlerde yoğun olarak ele geçen seramik grubunu, Kıbrıs Sigillatası ve Geç Roma Kıbrıs Kırmızı Astarlı seramikleri oluşturmaktadır. Kentin farklı alanlarında devam eden kazı çalışmaları çerçevesinde bunun bütün kent için de söz konusu olduğunu söylemek mümkündür. Kıbrıs Kırmızı Astarlı Seramikleri'nin Kıbrıs dışında Anadolu'da da üretim merkezlerinin varlığı ispatlanmış ve bu üretim ağına Geç Roma D Koinési adı verilmiştir. Kil analizleri henüz olmasa da Syedra'da Kıbrıs formlarının üretiminin yapılmış olması muhtemeldir. Syedra'nın gelecek yıllarda bahsi geçen Koiné içine girmesi olasıdır.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is the Roman Period ceramics found on the Intermediate Staircase from the Colonnaded Street to the Acropolis of the Ancient City of Syedra, excavated in 2020. The stairs connecting the Colonnaded Street and prominent structures, such as the Bouleuterion on the upper level, were filled with soil over time and became unusable. Therefore, there is no stratification in the area. However, the ceramics found in the soil are important for shedding light on the Roman Period ceramic repertoire of the city. Within the scope of the study, 137 vessels were evaluated. Among the fine ceramics are imported ESA, ESD and Sagalassos ceramics; LRA-B, LRC, LRD red-slipped ceramics. The coarse ceramics group includes cooking pots, amphorae, and pithoi. They generally date from the 1st century BC to the 7th century AD. Cypriot Sigillata and Late Roman Cypriot Red-Slipped ceramics constitute the ceramic group found intensively on the stairs in question. Within the framework of the ongoing excavations in different areas of the city, it is possible to say that this is the case for the whole city. The existence of production centers for Cypriot Red-Slipped Ceramics in Anatolia outside Cyprus has been proven, and this production network was named Koiné of the Late Roman D. Although clay analysis is not yet available, it is likely that Cypriot forms were produced at Syedra. It is possible that Syedra will be included in this Koiné in the coming years.