Yabancı dil olarak İngilizce öğrenenlerin yazma yeterliliklerinin geliştirilmesi: Karmaşıklık, doğruluk ve akıcılık için üretken yapay zekâ destekli bir yaklaşım
Enhancing EFL learners' writing proficiency: A gen-ai assisted approach for complexity, accuracy, and fluency
- Tez No: 997067
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, genel yazma performansı, karmaşıklık, doğruluk ve akıcılığa odaklanarak, Üretken Yapay Zekâ (ÜYZ) destekli geri bildirimin yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin yazma performansı üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Yöntem: Bu doğrultuda, karma yöntem müdahale deseni kullanılmıştır. Yabancı dil hazırlık sınıfı öğrencilerinin oluşturduğu iki grup araştırmaya dahil edilmiştir. Veri toplama sürecinde nicel veri toplama aracı olarak paragraf yazma görevleri, nitel veri toplama araçları olarak ise odak grup görüşmesi ve yarı yapılandırılmış görüşme kullanılmıştır. Genel yazma performansı 10-puanlık Analitik Puanlama Ölçeği doğrultusunda değerlendirilmiştir. Sözdizimsel karmaşıklık ve akıcılık İkinci Dil Sözdizimsel Karmaşıklık Analiz (L2SCA) programı, sözcüksel karmaşıklık Sözcüksel Karmaşıklık Analiz (LCA) programıyla analiz edilmiştir. Doğruluk verileri Metin Kodlama ve Metinsel Özellikleri Sayısallaştırma Rehberi kullanılarak araştırmacı ve ChatGPT iş birliğiyle hesaplanmıştır. ÜYZ destekli yaklaşımın istatistiksel olarak anlamlı fark oluşturup oluşturmadığı Karışık Desen ANOVA testiyle Jamovi programı kullanılarak incelenmiştir. Nitel veriler ise MAXQDA programı aracılığıyla tematik olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmanın nicel bulguları, her iki geri bildirim kaynağının da süreç boyunca öğrencilerin sözdizimsel karmaşıklık performansını artırmasına rağmen, ÜYZ ve öğretmen geri bildirimi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Sözcüksel karmaşıklık boyutunda her iki geri bildirim kaynağı da sözcüksel yoğunlukta benzer düzeyde iyileşme sağlamıştır, ancak sözcüksel sofistikasyon düzeyinde bir düşüş gözlenmiştir. Bununla birlikte, ÜYZ destekli geri bildirim grubu, öğretmen geri bildirimine kıyasla daha yüksek düzeyde sözcüksel çeşitlilik sergilemiştir. Doğruluk boyutunda ÜYZ destekli geri bildirim, EFC sayısını artırma ve E/W'yi azaltma konusunda öğretmen geri bildiriminden daha etkili olmuştur ancak EFC/C ve E/C'de önemli bir fark gözlemlenmemiştir. Yine de her iki geri bildirim kaynağı da paragraf düzeyinde doğruluk iyileşmesine katkıda bulunmuştur. Akıcılık boyutunda ise ÜYZ destekli geri bildirim grubu diğer gruba kıyasla daha yüksek düzeyde performans sergilemiştir. Nitel bulgulara göre, öğrenciler belirli sınırlılıkları olsa da ÜYZ geri bildirimini yazılarını geliştiren, farkındalık kazandıran, motivasyonlarını artıran ve onları yazma sürecinde desteklenmiş hissettiren bir unsur olarak deneyimlemiştir. Bununla birlikte öğrenciler öğretmen geri bildirimini ek destek olarak vazgeçilmez olarak görmüştür. Sonuçlar: Tüm bu bulgular, ÜYZ ve öğretmen geri bildiriminin güçlü yönlerinin birleştiği hibrit bir yaklaşımın KDA gelişiminde en etkili seçenek olabileceğine işaret etmektedir. Sonuçlardan yola çıkarak bu çalışma, yazma eğitiminde ÜYZ destekli geri bildirim araştırmalarına yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The current study aims to examine the impact of generative artificial intelligence assisted feedback (GenAI-assisted) on the writing performance of learners of English as a foreign language (EFL), focusing specifically on overall writing performance, complexity, accuracy, and fluency (CAF). Method: Accordingly, mixed methods intervention design was employed. Two groups of preparatory program students participated in the study. Paragraph writing tasks were used as quantitative data collection tools, while focus-group interviews and semi-structured interviews served as qualitative data sources. Overall writing performance was evaluated using a 10-point Analytic Scoring Scale. Syntactic complexity and fluency were analyzed using the L2 Syntactic Complexity Analyzer (L2SCA), and lexical complexity was examined using the Lexical Complexity Analyzer (LCA). Accuracy was determined through Guidelines for Coding and Quantifying Textual Features in collaboration with the researcher and ChatGPT. After quantitative data were collected, a Mixed-Design ANOVA was conducted to determine whether the GenAI-assisted approach yielded statistically significant differences. Jamovi software was used for quantitative analyses, and qualitative data were thematically analyzed through the MAXQDA program. Findings: The quantitative findings revealed that although both feedback sources improved students' syntactic complexity performance over time, no statistically significant difference emerged between GenAI-assisted feedback and teacher feedback (TF). Regarding lexical complexity, both feedback types similarly enhanced lexical density, yet a decrease in lexical sophistication was observed. Nonetheless, the GenAI-assisted feedback group demonstrated higher levels of lexical diversity compared to the TF group. In terms of accuracy, GenAI-assisted feedback was more effective than TF in increasing the number of error-free clauses (EFC) and reducing errors per word (E/W), although no significant differences were found for EFC/C and E/C. Still, both feedback types contributed to improvements in paragraph-level accuracy. For fluency, the GenAI-assisted feedback group outperformed the TF group. Qualitative findings indicated that although students acknowledged certain limitations, they experienced GenAI-assisted feedback as a supportive resource that enhanced their writing, increased their awareness, boosted their motivation, and made them feel guided throughout the writing process. At the same time, students viewed TF as an indispensable complementary support. Conclusions: Overall, these findings suggest that a hybrid feedback approach that integrates the strengths of both GenAI-assisted and TF may offer the most effective pathway for improving learners' CAF development. Drawing on these results, the study offers several implications for future research and pedagogical practices in GenAI-assisted feedback practices.