Mela Huseynê Dilbi û eserê ey
Belenli Mela Hüseyin ve eserleri
- Tez No: 997069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KIRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: Zazaca
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Türkiye'de Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Zazaca klasîk edebîyat yazarlarından Belenli Mela Hüseyin (1929-2007) ve eserleri üzerinedir. Mela Hüseyin farklı zamanlarda Kürt-Arapça alfabesiyle Kürtçe (Zazakî, Kurmancî), Türkçe, Arapça ve Farsça eserler kaleme almıştır. Fakat kendisinden haberdar olunmamıştır, bu yönüyle pek tanınmıştır denilemez, dolayısyla Zazaca literatürde kendisinden bahsedilmemiştir. Bu çalışmanın amacı, Mela Hüseyin ve eserlerini tanıtmaktır. İlk önce edebiyat kavramı, edebiyatın önemi ve klasik edebiyat ile ilgili bilgiler verilmiş. Sonra röportajlardan elde edilen bilgilerle Mela Hüseyin'in hayatı ve eğitimi hakkında araştırmalar yapıldı. Elde edilen bilgiler neticesinde Mela Huseyin'in hayatı hakkında bilgiler yazılmış. Defterlerin içeriği hakkında kısaca bilgi verilmiş. Sadece Zazaki çalışmaları esas alındı. En sonunda ise defterlerinden Zazaca yazılarını latinize edilerek eklenmiş.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on Belenli Mela Hüseyin (1929-2007), a classical Zaza literature writer, and his works. Mela Hüseyin wrote in Zaza, Kurmanji, Turkish, Arabic, and Persian using the Kurdish-Arabic alphabet at various times during his lifetime. He wrote these works with the aim of leaving a legacy for his people. However, most people were unaware of him, and consequently, he was not mentioned in Zaza literature. The purpose of this study is to introduce Mela Hüseyin and his works. First, the word“literature,”its importance, and information about classical literature are provided. Then, research is conducted on Mela Hüseyin's life and education, accompanied by interviews. Based on the results obtained, we have compiled the information we gathered about Mela Hüseyin. We briefly describe the contents of his notebooks. Due to limitations, we have only focused on Zaza studies. Finally, we have transcribed the Zaza writings from his notebooks into Latin script.