Türkiye yüzyılı maarif modeli matematik öğretim programında problem çözme ve muhakeme becerilerine ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers' opinions on problem solving and reasoning skills in the mathematics curriculum of the türkiye century education model
- Tez No: 997070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATIRA GÜNERHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'ne (TYMM) göre yapılandırılan matematik öğretim programının problem çözme ve muhakeme becerilerine ilişkin öğretmen görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2025-2026 eğitim-öğretim yılında farklı illerde ve okul türlerinde görev yapan ve amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yoluyla belirlenen 50 matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma, hem nicel hem de nitel verilerin aynı anda toplanıp birlikte analiz edilmesi esasına dayanan yakınsayan paralel (eşzamanlı) karma desen çerçevesinde yürütülmüştür. Elde edilen nicel veriler yüzde ve aritmetik ortalama gibi betimsel istatistik teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler ise içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiş ve kategoriler altında toplanarak değerlendirilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen ve iki alan uzmanının görüşü doğrultusunda kapsam geçerliği sağlanan 5'li Likert tipi bir anket uygulanmıştır. Nicel bulguları desteklemek ve öğretmen görüşlerini daha derinlemesine incelemek amacıyla anketin devamında yarı yapılandırılmış görüşme formuna yer verilmiştir. Araştırmadan elde edilen nicel ve nitel bulgular, öğretmenlerin problem çözme ve muhakeme becerilerine ilişkin değerlendirmeleri ile önerilerinin birbiriyle örtüştüğünü göstermektedir. Öğretmenler, programda gerçek yaşam temelli problem durumlarına, tartışma ve gerekçelendirmeye dayalı etkinliklere yer verilmesini önemli bulurken; öğrenci düzeyine uygunluk, ölçme-değerlendirme süreçlerinin netliği ve uygulamaya dönük rehberlik konularında destek gereksinimini ifade etmişlerdir. Ayrıca hizmet içi eğitimlerin artırılması, somut uygulama örneklerinin çoğaltılması, içerik yoğunluğunun sadeleştirilmesi ve zaman planlamasının gözden geçirilmesi yönünde beklentiler de dile getirilmiştir. Bununla birlikte, bu araştırma kapsamında yapılan değerlendirmeler programın sınıf içi etkililiği ya da öğrenci başarısı hakkında doğrudan bir çıkarım sunmamakta; öğretmen görüşlerinden elde edilen bulgularla sınırlı kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine teachers' opinions on problem solving and reasoning skills in the mathematics curriculum structured according to the Türkiye Century Education Model. The study group consists of 50 mathematics teachers working in different provinces and school types during the 2025–2026 academic year, who were selected through criterion sampling, one of the purposeful sampling methods. The research was conducted within the framework of a convergent parallel (simultaneous) mixed-methods design, based on the principle of simultaneously collecting and analyzing both quantitative and qualitative data. Quantitative data were analyzed using descriptive statistical techniques such as percentages and arithmetic means. Qualitative data were analyzed using content analysis and evaluated by grouping them under categories.A questionnaire consisting of a 5-point Likert scale, developed by the researcher and whose content validity was ensured based on the opinions of two field experts, was administered as a data collection tool. To support the quantitative findings and to examine teachers' opinions in more depth, a semi-structured interview form was included following the questionnaire. The quantitative and qualitative findings of the research show that teachers' assessments and suggestions regarding problem-solving and reasoning skills are consistent with each other. While teachers consider the inclusion of real-life problem situations and discussion and justification-based activities in the program important, they expressed a need for support in terms of suitability for the student level, clarity of the measurement and evaluation processes, and guidance on implementation. Furthermore, expectations were expressed for increased in-service training, more concrete application examples, simplification of content density, and a review of time planning. However, the evaluations conducted within the scope of this research do not offer a direct conclusion about the effectiveness of the program in the classroom or student success; they are limited to the findings obtained from teachers' opinions.