Rehberlik ve araştırma merkezi çalışanlarının özel yetenekli bireylerin eğitsel tanılama ve değerlendirme sürecine ilişkin görüşleri
Opinions of guidance and research center employees on the educational diagnosis and evaluation process of specially talented individuals
  1. Tez No: 997071
  2. Yazar: MEHMET AKİF AYBAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAN TALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde bireysel değerlendirmesi yapılan özel yetenekli öğrencilerinin eğitsel tanılamaları esnasındaki kritik konular ve uygulamaların mevcut problemler çerçevesinde ortaya çıkarılması ve mevcut uygulamaların değerlendirilerek çözüm önerilerinin saptanmasıdır. Araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Bursa ili Osmangazi, Yıldırım, Kestel ve Gemlik ilçelerindeki Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde görev yapmakta olan ve özel yetenekli öğrencilerin bireysel değerlendirme sürecinde testör olarak görev yapan psikolojik danışmanlar oluşturmaktadır. Araştırmada“görüşme”veri toplama tekniği kullanılarak katılımcı görüşleri toplanmış ve nitel araştırma yöntemlerinden“durum çalışması”deseni kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler görüşme öncesinde hazırlamış olduğumuz yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmada katılımcıların büyük çoğunluğunun Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı test araçlarını güvenilir bulduğunu göstermektedir. Bu durum, mevcut sistemin temel yapısının sağlam olduğunu ve uygulayıcıların sisteme olan güvenini yansıtmaktadır. Ancak, bu olumlu tablonun yanında önemli bir sorun alanı da ortaya çıkmaktadır. Katılımcıların bir kısmı, test güncelliği konusunda ciddi endişeler taşımaktadır. Teknolojik gelişmeler, eğitim sistemindeki değişimler ve toplumsal dönüşümler göz önüne alındığında, test araçlarının güncellenmesi kaçınılmaz bir ihtiyaç haline gelmiştir. Araştırma, RAM'larda özel yetenekli öğrencilerin tanılama sürecinin çok boyutlu, karmaşık ve dinamik bir yapıya sahip olduğunu açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Mevcut sistemin temel yapısının sağlam olduğu, uygulayıcıların sisteme güven duyduğu, ancak güncellenme ve iyileştirme ihtiyaçlarının bulunduğu belirlenmiştir. Tanılama sürecinin sadece test uygulamaktan ibaret olmadığı, öğrenci hazırlığından sonuç raporlamasına kadar geniş bir yelpazeyi kapsadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal the critical issues and practices during the educational diagnosis of gifted students who are individually evaluated in Guidance and Research Centers within the framework of current problems and to determine solution suggestions by evaluating current practices. The universe of the research consists of Psychological Counselors who work in Guidance and Research Centers in Osmangazi, Yıldırım, Kestel and Gemlik districts of Bursa Province in the 2024-2025 academic year and who serve as testers in the individual evaluation process of gifted students. The study employed the“interview”technique, a qualitative research method. Data were collected using a semi-structured interview form prepared prior to the interview. The research shows that the majority of participants find the Ministry of Education (MEB) approved testing tools reliable. This situation reflects that the fundamental structure of the current system is solid and that practitioners have confidence in the system. However, alongside this positive picture, an important problem area also emerges. Some participants have serious concerns about test timeliness. Considering technological developments, changes in the education system and social transformations, updating testing tools has become an inevitable need. The research clearly reveals that the process of identifying gifted students in RAM's has a multidimensional, complex and dynamic structure. It has been determined that the basic structure of the current system is solid, practitioners have confidence in the system, but there is a need for updating and improvement. It has become clear that the diagnostic process is not just about administering tests, but covers a wide range of aspects from student preparation to result reporting.