Türkiye'deki çocuk müzelerinin koleksiyon ve eğitim açısından değerlendirilmesi
Evaluation of children's museums in Turkey in terms of collection and education
- Tez No: 997084
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ALMELEK İŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Çocuk Müzeleri, geleneksel müze anlayışından uzak çocukların etkileşim, deneyim ve oyun temelli öğrenme ilkesiyle kısıtlanmadan hareket edebildikleri eğitim odaklı mekânlardır. Bu çalışmada Türkiye'deki çocuk müzeleri, tematik yapılar doğrultusunda oyuncak, oyun, çocuk, edebiyat, uçurtma, kukla ve gölge oyunu biçiminde altı tema içinde sınıflandırılmış; yalnızca müze statüsündeki kurumlara kronolojik bir düzen içerisinde ele alınarak koleksiyon ve eğitim açısından araştırılmıştır. Türkiye'de yer alan 23 çocuk müzesinin koleksiyon ve eğitimleri incelenmeden önce, çalışmanın kapsamı yalnızca Türkiye ile sınırlandırılmamış; çocuk müzeciliğinin tarihi ve Dünya'daki çocuk müzeleri de araştırılmıştır. Araştırma kapsamına, bilim ve kültür merkezleri ile sanat müzeleri ya da çocuklara yönelik etkinlikler düzenlese dahi çocuk müzesi niteliği taşımayan kurumlara yer verilmemiştir. Eğitim etkinlikleri, çocuk müzelerinde gerçekleştirilen ve 18-48 ay bebek, 3-12 yaş çocuk ile 18 yaş üzeri yetişkin gruplarına özel olarak tasarlanan atölyeler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda müzelerin hedef kitlelere özgü öğrenme yaklaşımları dikkate alınmıştır. Türkiye'deki çocuk müzeleri resmî web siteleri ve sosyal medya hesapları üzerinden paylaşılan veriler doğrultusunda analiz edilmiştir. Bu yaklaşım ile de Türkiye'deki çocuk müzelerinin mevcut durumunun ulusal ve uluslararası bağlamda değerlendirilmesine olanak sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Children's museums are educational spaces that differ from the traditional museum consept, where children can move freely and learn through interaction, experience and play-based learning principles. In this study, children's museums in Turkey are classiflied into six thematic categories- toys, games, childhood, literature, kites, puppets and shadow play- and only institutions with official museum status are examined in a chronological order in terms of their collections and educational practices. Before analyzing the collections and educational activities of the 23 children's museums in Turkey, the scope of the study was not limited solely to Turkey; instead, the history of children's museology and children's museums around the world were also investigated. The research excludes science and culture centers, art museums and institutions that organize activities for children but do not qualify as children's museums. Educational activities were evaluated within the framework of workshops specifically designed for target groups, including infants aged 18-48 months, children aged 3-12 and adults aged 18 and over, Accordingly, the learning approaches tailored to these target audiences were taken into consideration. Children's museums in Turkey were analyzed based on data shared on their official websites and social media accounts. This approach made it possible to assess the current state of children's museums in Turkey within both national and international contexts.