Türkiye'de modern sanat müzelerinde yürütülen atölye çalışmaları
Workshops in modern art museums in Turkey
  1. Tez No: 806113
  2. Yazar: SEVDA MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. MELİHAT TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Museology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez çalışmasında, modern sanat müzelerinin eğitim etkinlikleri ve informal eğitim modelleri üzerine odaklanılmıştır. Bu araştırma ile Türkiye'deki modern sanat müzelerinde yürütülen eğitimsel çalışmaların mevcut durumunun değerlendirildiği, uygulama yöntemlerinin belirlendiği ve katılımcılara olan katkılarının neler olduğunun tespit edildiği önemli bir kaynak çalışması olarak literatüre kazandırılması amaçlanmaktadır. Müzelerde gerçekleştirilen eğitimsel çalışmaların profesyonel düzeyde yönetilmesinin, uygulanmasının, sürdürülebilirliğinin ve çağın değişken ritmine ayak uydurabilmesinin, toplumun gelişimine ve sanata olan bakış açısına kattığı değer yadsınamaz bir gerçektir. Bu bakış açısı ile ele alınan tez çalışmasında özellikle Türkiye'de yer alan modern sanat müzelerinde farklı yaş gruplarına yönelik yürütülen çeşitli atölye çalışmaları incelenmiş ve tespitlerde bulunulmuştur. Müzelerde yürütülen eğitim ve atölye çalışmalarının hangi alanlarda yapıldığı, katılımcıların hangi kriterlere göre belirlendiği, atölye ve eğitim programlarının online veya yüz yüze hangi yöntemle yürütüldüğü, mekânsal anlamda okul ortamından uzaklaşarak müze ortamında yürütülen eğitim kavramı olarak literatüre kazandırılan informal eğitim şeklinin katılımcıya olan katkılarının neler olduğu incelenmiştir. Bu incelemeler neticesinde modern sanat müzelerinde gerçekleştirilen eğitim çalışmalarının katılımcılara olan katkısı göz önünde bulundurulduğunda müzelerin önemli birer öğrenme mekânlarına dönüştüğü gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, bu araştırma, ülkemizde yer alan modern sanat müzelerinde, müze kavramı ve müzede öğrenme kavramı ile birlikte gerçekleştirilen eğitim ve atölye çalışmaları ile özellikle çocukların gelişimlerine sağlanan katlı ortaya konulmaktadır. Osman İnci Müzesinde Sevda Mutlu yürütücülüğünde gerçekleştirilen müze atölye etkinlikleri ile çocuk müze iş birlikteliğinin çocuk ve bireye olan katkıları ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the focus is on the educational activities and informal education models of modern art museums. With this research, it is aimed to bring to the literature as an important resource study in which the current situation of educational studies carried out in modern art museums in Turkey is evaluated, the application methods are determined and what their contributions are to the participants. It is an undeniable fact that the professional management, implementation, sustainability and ability to keep up with the changing rhythm of the age add value to the development of society and its perspective on art. In the thesis study, which is handled with this point of view, various workshops carried out for different age groups in modern art museums in Turkey were examined and determinations were made. In which areas the training and workshop activities carried out in the museums are carried out, according to which criteria the participants are determined, the method in which the workshop and training programs are carried out online or face-to-face, the contribution of the informal education form, which is brought to the literature as the concept of education carried out in the museum environment by moving away from the school environment in spatial terms, to the participant has been examined. . As a result of these examinations, it has been observed that the museums have turned into important learning spaces, considering the contribution of the educational activities carried out in modern art museums to the participants. As a result, this research reveals the layer provided especially for the development of children, with the education and workshop activities carried out together with the concept of museum and the concept of learning in the museum in modern art museums in our country. The contribution of the children's museum collaboration to the child and the individual is revealed with the museum workshop activities carried out under the direction of Sevda Mutlu at the Osman İnci Museum.