Yetişkinlerde bilinçli farkındalık, psikolojik sağlamlık ve öz-kontrol arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between mindfulness, psychological resilience and self-control in adults
  1. Tez No: 997099
  2. Yazar: YASEMİN ERİŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜLTEGİN ÖGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma yetişkinlerde bilinçli farkındalık, psikolojik sağlamlık ve öz-kontrol arasındaki ilişkiyi incelemiş betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemi 323 kadın (%78,4) ve 89 erkek (%20,6) olmak üzere toplam 412 katılımcıdan oluşmaktadır. Örneklemin yaş aralığı 18-70 arasında yer alıp yaş ortalaması 34,31'dir. Katılımcılara Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BİFÖ), Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ), Çok Boyutlu Kısa Öz-kontrol Ölçeği (The Brief Multidimensional Self-Control Scale) (BMSCS) ve Sosyodemografik form uygulanmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel analiz teknikleri ile değerlendirilmiş ve değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir.Verilerin istatistiksel analizi SPSS 22 programı ile yapılmıştır. Betimleyici istatistikler, Bağımsız örneklem T testi, Pearson Korelasyon analizi, tek yönlü varyans analizi(ANOVA), basit ve hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre bilinçli farkındalık, psikolojik sağlamlık ve öz-kontrol arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive research that aims to examine the relationship between mindfulness, psychological resilience, and self-control in adults. The study sample consisted of a total of 412 participants, including 323 women (78.4%) and 89 men (20.6%). Participants' ages ranged from 18 to 70, with a mean age of 34.31. Participants completed the Mindfulness Scale (BİFÖ), the Brief Psychological Resilience Scale (KPSÖ), the Brief Multidimensional Self-Control Scale (BMSCS), and a sociodemographic form. The data obtained were evaluated using statistical analysis techniques, and the relationships between the variables were examined. Statistical analyses were conducted using SPSS 22. Descriptive statistics, independent samples t-tests, Pearson correlation analysis, one-way analysis of variance (ANOVA), and simple and hierarchical regression analyses were performed. The results indicated a significant relationship among mindfulness, psychological resilience, and self-control.