أسباب اختلاف الفقهاء: دراسة تحليلية من منظور الشريعة الإسلامية
İslam hukukçuları arasındaki ihtilafların nedenleri: Eleştirel bir çalışma
- Tez No: 997098
- Danışmanlar: PROF. DR. MOHAMMED MOİNUDDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Arapça
- Üniversite: Internatıonal Islamıc Unıversıty Chıttagong | Iıuc
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
Özet
Kur'an-ı Kerim'de ve Sünnet'te geçen bazı kelimeler birden fazla anlam taşır. Ve Cenab-ı Hak insanları çeşitli akli ve idrak yetenekleriyle yarattığı için, bu durum zaman ve yıllar içinde anlayış ve muhakeme farklılıklarına yol açmıştır. Bu da Müslüman hukukçular arasında farklılıklara yol açmıştır. Hukukçular arasındaki farklılık üç ana sebebe bağlanabilir. Birincisi: fakih'e yeterli delilin ulaşmaması. Açık bir delil, hükmü gösteremeyebileceği için delilin varlığının veya yeterli olmamasından dolayı fakihin bu delilleri anlamasındaki farklılık. Bu, Peygamber (sav)'in ashabı arasında da meydana gelmişti. İkinci sebep: Delillerin çatışması. Zira fakihler arasındaki ihtilafın sebebi sadece delilin var olup olmaması değil, var olan delillerin kat'i delil veya zanni delil olması veya belki diğer delillerle çelişebilir olması. Mutlakın mukayyed ile çelişmesi dahil olmak üzere; istiâre, mecaz, te'vil, kıyas gibi birçok faktörün bulunması bu türdendir. Bütün bunlar Müslüman hukukçuların ihtilafında rol oynamaktadır. Üçüncü sebep: Fıkhî ve usûl kaidelerindeki ihtilaf. Hukukçuların ürettikleri, takip ettikleri ve görüşlerini dayandırdıkları pek çok genel ilke vardır. Bu çalışma, geleneksel hukuk metinlerindeki ile hukukçuların görüşleri çağdaş hukukçuların görüşleri arasındaki ihtilafın nedenlerini ortaya koymayı hedefliyor.
Özet (Çeviri)
Some words in the Noble Qur'an and the Prophetic Sunnah carry more than one meaning. Since Almighty God has created people with differing intellectual and cognitive abilities, this has led to differences in understanding and judgment over the passage of time and years, which in turn has resulted in differences among Muslim jurists. The differences among jurists can be attributed to three main reasons. The first is the non-arrival of sufficient evidence to the jurist, or differences in the jurist's understanding of such evidence. The mere existence of evidence is not sufficient, as it may not clearly indicate the ruling. This situation also occurred among the Companions of the Prophet (peace and blessings be upon him). The second reason is the conflict of evidences. The cause of disagreement among jurists is not only the presence or absence of evidence; rather, the available evidences may be definitive in indication or speculative in indication, or they may conflict with other evidences. This includes the conflict between the absolute and the restricted. In addition, many factors such as metaphor, figurative usage, interpretation, and analogical reasoning play a role in the disagreements among Muslim jurists. The third reason is the disagreement between the principles of legal theory (uṣūl) and the juristic legal maxims. There are many general principles produced by jurists, which they follow and upon which they base their opinions. This study aims to reveal the causes of disagreement between the opinions of jurists in classical juristic texts and the opinions of contemporary jurists.