Yeşil lojistik yönetimi uygulamalarının kurumsal sürdürülebilirlik ve performans üzerine etkisi
The impact of green logistics management practices on corporate sustainability and performance
- Tez No: 997100
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA BAŞARAN ALAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de bulunan lojistik işletmelerin yeşil lojistik yönetimi uygulamalarının işletmelerin kurumsal sürdürülebilirlik ve performansı üzerinde nasıl bir etkisi olduğu sorusu çerçevesinde şekillenmiştir. Bu doğrultuda, araştırmanın temel amacı, yeşil lojistik yönetimi uygulamalarının -yeşil satın alma, yeşil üretim, yeşil ambalajlama, yeşil dağıtım, yeşil pazarlama- işletmelerin kurumsal sürdürülebilirlik ve performans boyutları- ekonomik performans, sosyal performans ve çevresel performansı- üzerindeki etkisini analiz etmek, yeşil lojistik yönetimi uygulamalarının bir işletmenin sürdürülebilirlik çabalarını ve genel performansını nasıl etkilediğini anlamaktır. Araştırma, nicel yöntemle tasarlanmıştır. Araştırmada, lojistik işletmelerin yeşil lojistik yönetimi uygulamalarını ve kurumsal sürdürülebilirlik ve performansını değerlendirmek üzere, veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de faaliyet gösteren lojistik işletmeleri oluşturmaktadır. Amaçlı örneklem yoluyla 205 işletme yetkilisine uygulanan anket verileri, SPSS ve AMOS programları çerçevesinde istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Önerilen araştırma modeli Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) çerçevesinde test edilmiştir. Gerçekleştirilen analizler sonucunda, yeşil ambalajlama ve yeşil dağıtım ile ekonomik performans arasında; yeşil satın alma, yeşil üretim ve yeşil dağıtım ile sosyal performans arasında ve yeşil pazarlama ile çevresel performans arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of the research is to analyse the impact of green logistics management practices—green purchasing, green production, green packaging, green distribution, and green marketing—on corporate sustainability and performance —economic performance, social performance, and environmental performance. This study, which analyses the relationship between green practices of logistics companies in Türkiye and corporate sustainability and performance, is designed using a quantitative method. In the research, in order to evaluate logistics companies' green logistics management practices and their corporate sustainability and performance, a survey was used as a data collection tool. The population of the study consists of logistics companies operating in Turkiye. Survey data were collected from 205 company representatives through purposive sampling and statistically analysed using SPSS and AMOS software programs. The proposed research model was tested using structural equation modelling (SEM). The analyses revealed statistically significant relationships between green packaging and green distribution and economic performance between green purchasing, green production, and green distribution and social performance, and between green marketing and environmental performance.