Introduction to nonnegative inverse eigenvalue problem
Negatif olmayan ters özdeğer problemine giriş
- Tez No: 997106
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELALETTİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
Öncelikle, bu tez bir derleme çalışmadır, herhangi bir orijinal sonuç içermemektedir. İkinci olarak, mümkün olduğunca kendi kendine yeterli bir tez hazırlamayı amaçladık. Bu sebeple, tezde kullanılan neredeyse tüm sonuçları ispatladık. Birinci bölümde, pozitif ve negatif olmayan matrisler hakkındaki temel kavramlar ve sonuçlar, Horn ve Johnson (2013)'ın sekizinci bölümü kullanılarak sunulmuştur ve aslında bu bölüm tezin devamı için gerekenden daha fazla içeriğe sahiptir. İkinci bölümde,“negatif olmayan ters özdeğer problemi”(NIEP) ve en iyi bilinen iki versiyonu olan“reel negatif olmayan ters özdeğer problemi”(RNIEP) ve“simetrik negatif olmayan ters özdeğer problemi”(SNIEP) kısaca tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde, NIEP için bazı önemli gerek ve yeter koşullar incelenmiştir. Dördüncü bölümde, bahsedilen ters özdeğer problemleri n≤5 durumları için çalışılmıştır. Beşinci bölümde, tezin konusu hakkında kısa bir literatür taraması sunulmuştur. Tezin altıncı ve son bölümü olan sonuç ve öneriler bölümünde ise tezin amacı ve NIEP'in literatürdeki önemi belirtilmiş, ayrıca bu alanda çok sayıda açık problemin var olduğuna değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
First and foremost, this thesis is a review study, it does not contain any original results. Second, we aimed to prepare a self-contained thesis as much as possible. Therefore, we have proven almost all results used in the thesis. In the first chapter, basic notions and results on positive and nonnegative matrices are presented by using of the eighth chapter of Horn and Johnson (2013) and actually this chapter contains more content than needed for the sequel of the thesis. In the second chapter, the“nonnegative inverse eigenvalue problem”(NIEP), and its two most well-known versions, the“real nonnegative inverse eigenvalue problem”(RNIEP) and the“symmetric nonnegative inverse eigenvalue problem”(SNIEP), are briefly introduced. In the third chapter, some important necessary and sufficient conditions for the NIEP are examined. In the fourth chapter, aforementioned inverse eigenvalue problems are studied for n≤5 cases. In the fifth chapter, a brief literature review on the thesis topic is presented. In the sixth and the last chapter of the thesis, which is the conclusions and recommendation chapter, the purpose of the thesis and the importance of the NIEP in the literature are discussed, the existence of plenty of open problems in this area is also mentioned.