The corner at the center: Migrant labor, difference, relationality and the making of Berlin
Merkezdeki köşe: Göçmen işçi, farklılık, ilişkisellik ve Berlin'in inşası
  1. Tez No: 997129
  2. Yazar: ANLAM FİLİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CARLA FREEMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Emory Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Almanya'daki Türkler, kendilerini görünüşte çelişkili dünya çapında yükselen iki olayın kesiştiği bir noktada bulmaktadırlar: göçmen karşıtı fikirler ve çeşitlilik yanlısı söylemler. Türk göçmenler, aynı anda hem“Müslüman Yabancılar”hem de topluma mal olmuş kültürel çeşitliliğin yüzlerinden biri olarak görülmektedirler. Her iki durumda da, kendileri dışındaki Alman toplumundan“kültürel olarak farklı”görülmektedirler. Türkiye'nin Avrupa'nın dışında, giderek daha fazla otoriterleşen İslami bir ülke olarak görülmesi, bu yoğun algıyı kuvvetlendirmektedir. Bu doktora tezi, Türk işletme sahiplerinin ve işçilerinin, Berlin'in köşe başı dükkânlarında (spätis)“kültür çalışması”yoluyla Almanya'daki varsayılan“kültürel farklılıkları”nı nasıl sorguladıklarını ve bunun üzerinde nasıl yeniden çalıştıklarını çözümlemektedir. Kültür çalışması, maddi ve maddi olmayan alışverişlere, duygulanımsal emeğe, sanatsal emeğe, sosyal emeğe, Berlin'in farz edilen komşuluk kültürünün emeğine yol açar. Bu performanslar, bu dükkânları aynı anda Türk/yabancı ve bununla beraber yerel/tam anlamıyla Berlinli olarak millileştirmekte, kültüre dâhil etmekte ve etnikleştirmektedir. Türk işletme sahipleri ve işçileri ayrıca formlardaki“çeşitlilik sermayesi”(dilbilimsel ve duyusal sermaye) biriktirmekte ve bu da Berlin'e“kozmopolit”ve“modern”bir şehir damgası vurmaktadır. Bu süreçler, bir arada, göçmenlerin, kendi“ev sahibi kültürleri”ile aralarında sıklıkla varsayılan farklılığın göç ettikleri ülkelerde üretildiğini göstermektedir. Ayrıca, bu göçmenlerin çeşitlilik ve kültür çalışması, onların aynı zamanda hem yabancı hem de yerli olarak damgalanmalarına katkıda bulunmaktadır. Bu nedenle, bu doktora tezi, göçmenlerin sadece“kültürel farklılığın”tanımlanması ile ilgili değişen yollara nasıl karşılık verdiklerine ve bunu nasıl deneyimlediklerine değil bu dönüşümlere nasıl iştirak ettiklerine de ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turks in Germany find themselves at the intersection of two seemingly contradictory globally rising phenomena: anti-migrant sentiments and pro-diversity discourses. Turkish migrants are seen simultaneously as“Muslim outsiders”and as faces of celebrated“cultural diversity.”Either way, Turks seem to be“culturally different”from the rest of the German society. The fact that Turkey increasingly appears as an authoritarian Islamic country outside of Europe enhances this overwhelming perception. This dissertation analyzes the ways in which Turkish business owners and workers challenge and rework their assumed“cultural difference”in Germany through“culture work”in Berlin's corner shops (spätis). Culture work entails material and non-material exchanges, affective labor, aesthetic labor, social labor and the labor of Berlin's presumed neighborhood culture. These performances simultaneously nationalize, culturalize and ethnicize these shops as Turkish/foreign as well as local/quintessentially Berliner. Turkish business owners and workers also accumulate different forms of“diversity capital”(linguistic and sensory capital) which mark Berlin as a“cosmopolitan”and“hip”city. Together, these processes demonstrate that migrants' frequently presumed difference from their“host cultures”is produced in their host countries. Also, these migrants' diversity and culture work help mark them simultaneously as outsiders and as insiders. Thus, this dissertation helps shed light on how migrants not only respond to the changing ways“cultural difference”is defined and experienced but also participate in these transformations.