Kadın dostu bir kentsel dönüşüm için“toplumsal cinsiyet etki değerlendirmesi”: Balbey kentsel yenileme projesi örneği (Antalya)
“gender impact assessment”for a women-friendly urban regeneration: The case of balbey urban renewal project (Antalya)
- Tez No: 997159
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU GÖKCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Antalya Balbey Mahallesi örneğinde kentsel dönüşüm sürecinin toplumsal cinsiyet boyutunu inceleyerek dönüşümün kadınlar üzerindeki etkilerini bütüncül biçimde değerlendirmekte; kentsel yenilemeprojesinin Toplumsal Cinsiyet Etki Değerlendirmesi (TCED)'ne dayanmaktadır. Feminist kent kuramı, sosyal etki değerlendirmesi yaklaşımları ve Türkiye'deki dönüşüm politikalarının eleştirel analizi, sahada yürütülen nitel ve nicel çalışmalar ile desteklenmiştir. Bulgular, kentsel dönüşüm projelerinin genellikle fiziksel iyileştirme odaklı olduğunu; kadınların mekânsal deneyimleri, bakım emeği yükleri ve gündelik yaşam pratiklerinin karar süreçlerine yeterince yansımadığını göstermektedir. TCED bulguları doğrultusunda, Balbey'de kadınların mahalleyle güçlü bir aidiyet kurduğu, ancak dönüşüm sürecindeki belirsizliklerin sosyal kırılganlığı artırdığı; mevcut katılım mekanizmalarının ise cinsiyet körü bir şekilde işlediği tespit edilmiştir. Sahadan elde edilen bulgular, kadınların dönüşümden beklentilerinin yalnızcafiziksel yenilemeyle sınırlı olmadığını; yaşam kalitesini artıracak çok boyutlu çözümlere ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, mülkiyet yapısı ve temsil mekanizmalarının kadınların dönüşüm sürecindeki konumunu belirleyen temel eşitsizlik alanları olduğunu göstermiş; mevcut Sosyal Etki Değerlendirmesi (SED) raporlarının toplumsal cinsiyet boyutunu yakalamakta yetersiz kaldığını ortaya koymuştur. Bu nedenle Toplumsal Cinsiyet Etki Değerlendirmesi'nin (TCED) dönüşüm sürecine entegre edilmesi, kadın dostu ve sürdürülebilir bir kentsel dönüşüm için zorunlu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the gender dimension of the urban transformation process through the case of Antalya's Balbey Neighborhood and provides a holistic evaluation of the impacts of urban transformation on women; the urban renewal project is grounded in a Gender Impact Assessment (GIA) framework. Feminist urban theory, social impact assessment approaches, and a critical analysis of urban transformation policies in Türkiye are supported by qualitative and quantitativefield studies. The findings indicate that urban transformation projects are generally focused on physical improvement, while women's spatial experiences, care burdens, and everyday life practices are not adequately reflected in decision-making processes.In line with the findings of the Gender Impact Assessment, it has been identified that women in Balbey have a strong sense of attachment to their neighborhood; however, uncertainties surrounding the transformation process increase social vulnerability, and existing participation mechanisms operate in a gender-blind manner. Field findings further reveal that women's expectations from the transformation process are not limited to physical renewal, but rather point to the need for multidimensional solutions aimed at improving overall quality of life.The study demonstrates that property relations and representation mechanisms constitute the primary domains of inequality shaping women's position within the transformation process, and reveals that existing Social Impact Assessment (SIA) reports are insufficient in capturing the gender dimension. Therefore, the integration of Gender Impact Assessment (GIA) into urban transformation processes is considered essential for achieving women friendly and sustainable urban regeneration.throughout the transformation process, and that existing Social Impact Assessment (SIA) reports fail to adequately capture the gender dimension. Consequently, integrating a Gender Impact Assessment (GIA) framework into urban transformation processes is deemed essential for ensuring a women-friendly and sustainable model of urban regeneration.