Sosyal bilgiler eğitiminde sorgulama tasarım modelinin öğrencilerin akademik başarısına, argüman düzeyine ve karar verme becerisine etkisi
The effect of the inquiry design model in social studies education on students' academic achievement, argumentation level, and decision-making skills
  1. Tez No: 997187
  2. Yazar: MERVE AYVAZ KINA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ AKBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sorgulama Tasarım Modeli'nin (STM) öğrencilerin; akademik başarısına, karar verme becerisine ve argüman oluşturma becerisine etkisini incelemektir. Ayrıca deney grubu öğrencilerinin uygulanan yaklaşıma dair görüşleri ele alınmıştır. Araştırmada karma araştırma modelinin müdahale deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılırken, nitel boyutunda ise görüşme ve gözlemlerden yararlanılmıştır. Araştırma deney grubu (DG, n=18) ve kontrol grubu (KG, n=21) olmak üzere toplam 39 kişi ile yürütülmüştür. Deney grubuna Sorgulama Tasarım Modeli etkinlikleri uygulanırken, kontrol grubuna mevcut program uygulanmıştır. Araştırmanın nicel verileri,“Akademik Başarı Testi”,“Karar Verme Becerisi Ölçeği”,“Örnek Olay Temelli Karar Verme Becerisi Etkinlik Formu”ve“Seçimler ve Sonuçlar Etkinlik Formu”ile nitel verileri ise yarı yapılandırılmış görüşme formu, araştırmacı ve katılımcı günlükleri, sınıf içi gözlemler ile toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde Bağımsız t-testi ve Mann-Whitney U testi kullanılırken, nitel veriler içerik analizi ile incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, deney ve kontrol gruplarının ön test puan ortalamaları arasında uygulama başlangıcında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığı, buna karşılık son testte gruplar arasında anlamlı farklılıkların ortaya çıktığı belirlenmiştir. Bu farklılıkların; akademik başarı, karar verme beceri düzeyleri ve örnek olay temelli karar verme beceri adımlarını kullanma düzeyleri açısından kontrol grubuna kıyasla deney grubu lehine anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Yapılan görüşmelerde deney grubundaki öğrencilerin uygulanan yaklaşım hakkında olumlu görüşler dile getirdikleri ve nitel verilerin nicel verileri desteklediği belirlenmiştir. Ayrıca, Sorgulama Tasarım Modeli ile öğretime yönelik olarak öğrencilerin genel anlamda olumlu tutum sergiledikleri anlaşılmıştır. Araştırma sonuçları doğrultusunda, Sorgulama Tasarım Modeli'nin sosyal bilgiler derslerinde daha yaygın biçimde kullanılması; farklı sınıf düzeyleri ve konu alanlarında uygulanarak etkililiğinin sınanması ve öğretmenlerin bu modelin kullanımına yönelik hizmet içi eğitimlerle desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the inquiry design model on students' academic achievement, decision-making skills, and argument construction skills. In addition, the views of the students in the experimental group regarding the implemented approach were examined. In the study, a mixed-methods research design with an intervention pattern was used. In the quantitative dimension of the research, a quasi-experimental design with a pretest-posttest non-equivalent control group was employed, while in the qualitative dimension, interviews were utilized. The study was conducted with a total of 39 participants, consisting of ab experimental group (EG, n=18) and a control group (CG, n=21). Inquiry design model activities were implemented in the experimental group, whereas the existing curriculum was applies in the control group. Quantitative data were collected using the Academic Achievement Test, Decision-Making Skills Scale, Case-Based Decision-Making Skills Activity Form, and Choices and Consequences Activity Form. Qualitative data were collected through semi-structured interview forms, researcher and participant journals, and classroom observations. In the analysis of quantitative data, the Independent Samples t-test and Mann-Whitney U test were used, while qualitative data were analysed through content analysis. According to the findings, the pretest mean scores of the experimental and control groups were equivalent at the beginning of the implementation, whereas differences were found between the groups in the post-test. It was determined that there was a statistically significant difference in favour of the experimental groups compared to the control group in terms of academic achievement, decision-making skills levels, and of case-based decision-making skill steps. Interviews revealed that students in the experimental group expressed positive opinions about the implemented approach, and the qualitative findings supported the quantitative results. Based on the results of the study, it was concluded that the inquiry design model is effective in improving students' academic achievement, decision-making skill levels, ability to use decision-making skill steps, and argument construction skills. Another finding of the study indicates that students generally exhibited positive attitudes toward instruction based on the inquiry design model. Moreover, it was found that students generally exhibited positive attitudes toward instruction based on the inquiry design model. Based on the results of the study, it is recommended that the inquiry design model be used more widely in social studies courses, that its effectiveness be tested across different grade levels and subject areas, and that teachers be supported through in-service training on the use of this model.