Primer olarak biliyer sisteme yönelik tıbbi girişimlerle ilgili tıbbi uygulama hatası iddiası olgularının değerlendirilmesi
Evaluation of cases with allegations of medical malpractice related primarily to medical interventions targeting the biliary system
- Tez No: 997191
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KAĞAN ZENGİN, UZMAN CANER BEŞKOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Genel Cerrahi, Gastroenteroloji, Forensic Medicine, General Surgery, Gastroenterology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adalet Bakanlığı
- Enstitü: Adli Tıp Kurumu
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Bilimler Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda 2015–2019 yılları arasında Adli Tıp Kurumu ilgili ihtisas kurulu tarafından görüş bildirilen biliyer sisteme yönelik tıbbi girişimlerle ilgili tıbbi uygulama hatası iddiası bulunan 194 olgunun retrospektif olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Olguların %61,3'ünün kadın olduğu ve en çok olgunun kadınlarda 40-50 yaş aralığında, erkeklerde ise 54-66 yaş aralığında olduğu bulunmuştur. Olgulara tıbbi girişimlerin daha çok 2. basamak hastanelerde ve özelden daha çok kamu hastanelerinde uygulandığı bulunmuştur. Tanı aşamasında olguların %92'sine USG yapılırken, %8'ine USG'ye ek olarak batın BT'de yapıldığı tespit edilmiştir. Olguların %86,6'sında operasyon öncesi safra yolları görüntülemesi yapılmadığı görülmüştür. Olguların %61,9'una laparaskopik kolesistektomi, %20,1'ine açık kolesistektomi operasyonu ve %18'ine ERCP yapıldığı görülmüştür. Olguların %40,7'sinde aydınlatılmış onam hakkında veriye rastlanmamıştır. Çalışmamızda postoperatif en sık görülen istenmeyen sonuçların; açık operasyonlarda safra yolu yaralanması, laparaskopik operasyonlarda safra kaçağı ve ERCP'de ise pankreatit olduğu saptanmıştır. Meydana gelen istenmeyen sonucu gidermeye yönelik olarak, en çok;“ek veya düzeltme operasyonu yapma”ve“başka veya üst kuruma sevk etme”işlemleri yapıldığı tespit edilmiştir. 194 olgunun %27,2'sinde (n:47) tıbbi uygulama hatası olduğu yönünde karar verildiği; bu olgulardan; 29 (%61,7) olguda sorumlu doktor tek başına hatalı bulunurken, 3 (%6,4) olguda hatasız olduğu belirtilmiştir. En sık hata sebebinin“komplikasyon tanı ve tedavisinde eksiklik”olduğu tespit edilmiştir. Olguların %46,9'u ölümle sonuçlanmış olduğu görülmüştür. Ölümle sonuçlanan olgularda otopsi yapılma oranının %40,7 (n:37) olduğu ve otopsi yapılan olguların %78,4'ünde otopsi raporunda tıbbi girişim bölgesiyle ilgili notlar olduğu görülmüştür. Biliyer sisteme yönelik tıbbi girişimlerle ilgili en sık tıbbi uygulama hatası; komplikasyonların tanı ve tedavisinde yapılan eksikliklerden kaynaklanmaktadır. Hata iddialarına taraf olunmaması açısından, girişim yapan hekimlerin meydana gelebilecek komplikasyonlara zamanında tanı koyması ve komplikasyonları uygun şekilde tedavi etmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Cases of Alleged Medical Malpractice Related to Medical Interventions Primarily to the Biliary System In this study, it's aimed to retrospectively report and forensic medical review of 194 cases who claimed medical malpractice related with operations of biliary system whose opinion was reported by The Council of Forensic Medicine between 2015 and 2019. 61.3% of the cases were women and it's detected that most women were between 40–50 and most men were between 54-66 years old. The average age was 48,4 years. It was found that medical operations were mostly performed in secondary care hospitals and public hospitals rather than private hospitals. USG was performed in 92% of the cases and abdominal CT (in addition to USG) were performed in 8% of cases at the stage of diagnosis. It was observed that; in 86.6% of the cases, biliary tract imaging was not performed before the operation. In 40.7% of the cases, no data was found about informed consent. It was observed that; the laparoscopic cholecystectomy has performed in 61.9% of the cases, open cholecystectomy in 20.1%, and ERCP in 18%. It was found that; most common adverse outcomes in postoperative period were; bile duct injury in open operations, bile leakage in laparoscopic operations and pancreatitis in ERCP. The procedures to eliminate the adverse outcomes most frequently were“additional or correction operation”and“referral to another or higher hospital”. It was decided that 27.2% (n: 47) of 194 cases had medical malpractice. It was reported that; only the primary operator doctor was faulty in 29 cases and the primary operator doctor was innocent in 3 cases. The most common causes of malpractice were“deficiency in diagnosis and treatment of complications”. It was found that 46.9% of the cases resulted in death. Autopsy rate was 40.7% (n: 37) in cases that resulted in death and it's seen that 78.4% of autopsy cases had notes about the medical intervention area in the autopsy report. The most common medical malpractice related to medical interventions to the biliary system is deficiency in the diagnosis and treatment of the complications. It is important that physicians diagnose the complications in a timely manner and treat them appropriately not to be a part of malpractice claims.