İşletmelerin sürdürülebilirliğe yönelik algılarının sürdürülebilir pazarlama karması ve sürdürülebilirlik çabalarına etkileri: Ardahan ilinde bir araştırma
The impact of businesses' perceptions of sustainability on their sustainable marketing mix and sustainability efforts: A research in Ardahan province
- Tez No: 997213
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Ardahan ilinde faaliyet gösteren küçük ölçekli işletmelerin ekonomik, çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik algılarının, sürdürülebilir pazarlama karması uygulamaları üzerindeki etkisini ve bu stratejiler aracılığıyla işletmelerin sürdürülebilirlik çabalarına olan katkısını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, 21 işletmeden 43 orta ve üst düzey yöneticiye ulaşılarak veri toplanmıştır. Veriler, PLS-SEM yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonrası elde edilen bulgulara göre, sosyal sürdürülebilirlik algılarının sürdürülebilir pazarlama karması üzerinde anlamlı ve pozitif etkileri olduğu çevresel sürdürülebilirlik ve ekonomik sürdürülebilirlik algısının ise bu ilişkiyi anlamlı şekilde etkilemediği tespit edilmiştir. Ayrıca sürdürülebilir pazarlama karmasının, işletmelerin sürdürülebilirlik çabaları üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Sosyal sürdürülebilirliğin pazarlama karması aracılığıyla sürdürülebilir işletme çabalarını dolaylı yoldan etkilediği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, küçük ölçekli işletmelerin sürdürülebilirlik odaklı stratejik yönelimlerinde özellikle sosyal unsurların belirleyici olduğu, çevresel ve ekonomik sürdürülebilirliğin ise uygulama açısından bazı sınırlılıklar içerdiği görülmüştür. Çalışma hem literatüre teorik katkı sağlamakta hem de uygulayıcılara sürdürülebilir pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi konusunda yol göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of small-scale enterprises operating in Ardahan province's perceptions of economic, environmental and social sustainability on the implementation of sustainable marketing mix strategies and the contribution of these strategies to the enterprises' sustainability efforts. Within the scope of the research, data was collected from 43 middle and senior managers at 21 companies. The data was analysed using the PLS-SEM method. According to the findings obtained after the analysis, it was determined that perceptions of social sustainability have a significant and positive effect on the sustainable marketing mix, while perceptions of environmental sustainability and economic sustainability do not significantly affect this relationship. Furthermore, it was determined that the sustainable marketing mix has a significant effect on companies' sustainability efforts. It was found that social sustainability indirectly affects sustainability efforts through the marketing mix. In conclusion, it has been observed that social factors are particularly decisive in the sustainability-focused strategic orientation of small-scale businesses, while environmental and economic sustainability present certain limitations in terms of implementation. The study contributes to the literature theoretically and also guides practitioners in developing sustainable marketing strategies.