İlköğretim fen bilgisi öğretmenlerinin araç-gereç kullanımı ve bu açıdan il eğitim araçları merkezi çalışmalarının değerlendirilmesi (İzmir örneği)
The Usage of educational equipment by elementary science teachers and the evaluation of educational resource center services (Izmir-sample)
- Tez No: 99724
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYFER KOCABAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
ÖZET Araştırma“İlköğretim Fen Bilgisi Öğretmenlerinin Araç-gereç Kullanımı ve Bu Açıdan İl Eğitim Araçları Merkezi Çalışmalarının Değerlendirilmesi (İzmir Örneği)”amacıyla düzenlenmiştir. Sekiz amacın ve çok sayıda alt problemin ele alındığı araştırmada sorunun ortaya konulabilmesi için öğretmen, yönetici ve il eğitim araçları merkezi çalışanlarına yönelik olarak hazırlanmış üç ayrı anket uygulanmıştır. Anketler kişisel bilgiler ve görüşler olmak üzere iki bölümden oluşmuştur. Merkezin hizmetlerine ilişkin sayısal veriler de ahnarak değerlendirilmiştir. Araştırma, 1997-1998 öğretim yılında İzmir ilinin merkez ve çevre ilçeleri arasından tesadüfi bir şekilde seçilen 11 ilçedeki 126 okulda yürütülmüştür. Örneklem; toplam 490 sınıf ve fen bilgisi öğretmeni, 251 yönetici ve 13 merkez çalışanından oluşmaktadır. Uygulanan anketler araştırmacı tarafından geliştirilmiş ve geçerlik, güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Grupların karşılaştırılmasında varyans analizi, t- testi ve ki-kare çözümlemeleri kullanılmıştır. Belirlenen her amacın çok sayıda alt problemleri bulunmaktadır, bu nedenle çalışmadan elde edilen bulgular aşağıda ana başlıklar altında özetlenerek verilmiştir; 1 -İzmir ilindeki okullarda araç-gereç bulunma düzeyleri açısından, değişik okul türleri arasında anlamlı farklılıklar görülmüştür. 2- Öğretmenlerin derslerini işlerken araç-gereçleri kullanma sıklıklarında belirli değişkenlere göre, bazı araçlarda anlamlı farklılıklar görülürken bazı araçlarda ise farklılıklar anlamlı çıkmamıştır. 3- Öğretmenlerin ankette belirlenen maddelere yönelik görüşleri arasında belirli değişkenlere göre, anketin bazı bölümlerinde anlamlı farklılıklar görülürken bazı bölümlerde ise farklılıklar anlamlı çıkmamıştır. V4- Okul yöneticilerinin, ankette belirlenen maddelere yönelik görüşleri arasında belirli değişkenlere göre, anketin bazı bölümlerinde anlamlı farklılıklar görülürken bazı bölümlerde ise farklılıklar anlamlı çıkmamıştır. 5- ti Eğitim Araçları Merkezi çalışanlarının, ankette belirlenen maddelere yönelik görüşlerinde ise genelde anlamlı farklılıklar görülmemiştir. 6- İl Eğitim Araçları Merkezi hizmetlerinin de bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Hizmetlerin genelinde yeterli olduğu ancak gerek ulaşım zorluğu gerekse de Açıköğretim okulu çalışmalarının yoğunluğu nedeniyle çeşitli sorunlar yaşandığı belirlenmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to investigate“The Usage Of Educational Equipment By Elementary Science Teachers And To Evaluate The Services Of Educational Resource Center In İzmir”. Three different questionnaires were prepared and administered to teachers, administrators and resource center personnel to collect data about the 8 main aims and the subproblems,. The questionnaires consist of two parts: personal information and the opinions of the participants. The data concerning the services of Educational Resource Center were also collected and evaluated. The research was carried out at 126 randomly selected schools from 11 district areas (central and suburbs) of İzmir. The sample consists of 490 teachers, 251 administrators and 13 educational resource center personnel. The questionnaires were developed by the researcher, and they have been proved to be valid and reliable. Variance analysis, Chi-square and T-test techniques were used for group comparisons. The aim of the research has many subproblems, so the results are summarized as follows in relation with the aim: 1 -Significant differences have been observed between different school types and the availability of equipment at those schools. 2- While significant differences have been found in the frequencies of the usage of some of the equipment by teachers in their classes in terms of some variables, the differences are not significant for some other equipment. 3- While significant differences have been found in the opinions of teachers in terms of some variables, the differences are not significant concerning some other items of the questionnaire. VII4- While significant differences have been found in the opinions of school administrators in terms of some variables, the differences are not significant concerning some other items of the questionnaire. 5- In general, no significant differences have been found in the opinions of the Educational Resource Center personnel in terms of the items of the questionnaires. 6- The services of the Educational Resource Center has also been evaluated. The results show that in general the services are considered to be sufficient. However, various problems have been spotted due to the difficulty of transportation and the intensity of the work at Open School. VIII