Kredi kartları ve muhasebeleştirilmesi
The Credit cards and accounting
- Tez No: 99727
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YÜKÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Günümüzde, bilgisayar ve iletişim teknolojisini bütünleştiren bankalar, bireysel bankacılık sektöründeki artan rekabetin etkisiyle, çalışmalarının büyük bir çoğunluğunu kredi kartları hizmetleri üzerine yoğunlaştırmışlardır. Nakit olmadan alışveriş yapma olanağı sağlayan ve tanınan limit dahilinde kredi kullanma ve nakit çekme imkanı sağlayan kredi kartları, modern ödeme sistemleri içerisinde en çok kullanılan ödeme aracı olarak yerini almıştır. Çalışmanın birinci bölümünde kredi kartlarının genel olarak değerlendirilmesi yapılırken, kredi kartlarının tanımına yer verilmiş, kredi kartları sisteminde kullanılan önemli terim ve kavramlar kısaca açıklanmış yapılmış, kredi kartları sisteminde kullanılan önemli terim ve kavramlar kısaca açıklanmış ve kredi kartlarının dünyadaki ve ülkemizdeki tarihsel gelişimi incelendikten sonra, kullanım şekillerine göre, sisteme katılanların sayışma göre, kart hamiline sunulan hizmete göre, sözleşme sorumluluğuna göre, kredi kartım çıkaran kuruma göre ve kullanım alanlarına göre kredi kartları altı ayrı bölümde değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmanın ikinci bölümünde kredi kartları sisteminin işleyişine ve olumlu ve olumsuz yönlerinin değerlendirilmesine yer verilmiştir. Kredi kartları sisteminin işleyişi ele alınırken, kapsam ve yöntem itibariyle diğerlerine göre daha büyük hacimli olan genişletilmiş üç taraflı sistem incelenmiş ve bu üç taraflı sistem içinde de yine diğer türlere göre daha yaygın ve çok kullanılan bir kart olması nedeniyle kredili kredi kartlarından yola çıkılmıştır. Kredi kartları sisteminde var olan kart hamili, banka ve üye işyerleri açısından kredi kartlarının olumlu ve olumsuz yönleri değerlendirilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, bankacılık uygulaması yönünden kredi kartlarının muhasebeleştirilmesine yer verilmiştir. Kredi kartları işlemlerinin muhasebeleştirilmesinde kullanılan ana hesaplar ve bu ana hesaplara bağılı olarak çalışan alt hesapların çalışma şekli açıklandıktan sonra konuyla ilgili olarak uygulamadaki örneklere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In these days, the banks, that are combined computer and communication tecnologies, usually, work on the service of the credit cards. The credit cards give many opportunities to the card holders that are used for shopping without money and got credit and drawn money within the determined credit limit. For that reason, the credit cards that are usually used within the modern payment systems, have been the most important payment tool. In the first section of this study, while the credit cards are evaluated in general, the credit cards have been defined, the terms and the concepts, that are the most important in the credit cards system, have been explained shortly, and the historical development of the credit cards has researched around the world and Turkey. Afterward, the credit cards have seperated to the six different parts, that are according to using ways, according to are given services to the card holders, according to agreement responbility, according to the firms who gives the credit cards, according to the using places. In the second section of this study, the credit cards system processing and positive and negative sides of the credit cards are evaluated. While the credit cards proceesing are being evaluated, the extanded three-sided system which is much more volume than the others as for capacity and method has been studied and in this the three- sided system the credit cards which has been credit has been the starting point. After the evaluation of the credit card system, the positive and the negative sides of the credit cards are explained in point of the card holder, the bank and the merchant. In the third section of this study, accounting of the credit cards transactions is explained in the point of banking applications.Than the fundemental accounts', that are beeing used using for the accounting of the credit cards transactions, and the secondaryaccounts' that are dependent on the fundemental accounts working conditions have been explained, some case studies are given which are related with the subject. Ill