Fen bilimleri eğitiminde harmanlanmış öğrenme yönteminin ortaokul öğrencilerinin akademik başarı ve motivasyonuna etkisi
The effect of blended learning method in science education on the academic achievement and motivation of secondary school students
  1. Tez No: 997303
  2. Yazar: MAHMUT ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY BAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı 8. sınıf öğrencilerinin Fen Bilimleri dersi üçüncü ünitesinde yer alan Basınç konusunun harmanlanmış öğrenme yöntemi kullanılarak öğrencilerin akademik başarı ve motivasyonlarına etkisinin incelenmesidir.Araştırmanın örneklemini 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Elazığ ili Kovancılar ilçesindeki Toki Şehit Üsteğmen Emre Ercan Ortaokulu'nda 8. sınıfta öğrenim görmekte olan 37 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış olup, araştırma deseni olarak da ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen tercih edilmiştir. Çalışma, deney ve kontrol grubu olmak üzere iki farklı sınıfta gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda dersler harmanlanmış öğrenme yöntemiyle desteklenmiş olarak yürütülürken, kontrol grubunda mevcut öğretim programına uygun öğretim yöntemleri uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak, öğrencilerin motivasyon düzeylerini belirlemek amacıyla Işın vd. (2020) tarafından geliştirilen Fen Öğrenme Motivasyon Ölçeği; akademik başarılarını ölçmek amacıyla ise Nasırlıel ve Ünal (2021) tarafından geliştirilen Akademik Başarı Testi kullanılmıştır. Uygulama sonrasında harmanlanmış öğrenme destekli öğretimin fen bilimleri dersinde öğrencilerin akademik başarılarını ve öğrenmeye yönelik motivasyonlarını anlamlı düzeyde artırdığını göstermektedir. Özellikle etkileşimli materyaller, görsel içerikler, bireyselleştirilmiş öğrenme olanakları ve anlık geri bildirimlerin öğrenme sürecini zenginleştirdiği ve öğrencilerin derse yönelik motivasyonlarını güçlendirdiği belirlenmiştir. Buna karşılık, geleneksel öğretim yöntemlerinin öğrencilerin temel kazanımları edinmelerine katkı sağladığı ancak motivasyon ve akademik başarı açısından deney grubundaki kadar etkili olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of teaching the topic of Pressure, which is included in the third unit of the 8th grade Science curriculum, through the blended learning method on students' academic achievement and motivation. The sample of the study consisted of 37 eighth-grade students enrolled at Toki Şehit Üsteğmen Emre Ercan Secondary School in the Kovancılar district of Elazığ province during the 2024–2025 academic year. A quantitative research method was employed in the study, and a pretest–posttest control group experimental design was adopted. The study was conducted in two different classes, namely an experimental group and a control group. While the lessons in the experimental group were carried out with the support of the blended learning method, the control group received instruction based on the teaching methods prescribed by the existing curriculum. As data collection tools, the Science Learning Motivation Scale developed by Işın et al. (2020) was used to determine students' motivation levels, and the Academic Achievement Test developed by Nasırlıel and Ünal (2021) was used to measure students' academic achievement. The results obtained after the implementation indicate that blended learning–supported instruction significantly increased students' academic achievement and learning motivation in science courses. In particular, it was determined that interactive materials, visual content, individualized learning opportunities, and immediate feedback enriched the learning process and strengthened students' motivations toward the course. In contrast, although traditional teaching methods contributed to students' acquisition of basic learning outcomes, they were found to be less effective than the blended learning approach in terms of motivation and academic achievement.