Yurt dışındaki Türk çocukları için hazırlanan öğretim programları: Karşılaştırmalı değerlendirme ve öneriler
Curricula prepared for Turkish children abroad: Comparative evaluation and suggestions
  1. Tez No: 997310
  2. Yazar: YASİN KIRIŞTIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına yönelik geliştirilen Türkçe ve Türk Kültürü öğretim programları, zaman içerisinde çeşitli değişikliklere uğramış ve farklı yaklaşımlarla şekillenmiştir. Bu çalışma, söz konusu programların gelişim sürecini mercek altına alarak 2009, 2018 ve 2024 yıllarında yayımlanan öğretim programlarını karşılaştırmalı bir bakış açısıyla değerlendirmektedir. Araştırmada, programlar arasındaki yapı, içerik ve pedagojik farklılıklar ile öne çıkan eksikliklerin belirlenmesine odaklanılmış; bu doğrultuda programların yapısı, içerikleri, hedefleri ve uygulama biçimleri ayrıntılı biçimde analiz edilmiştir. Betimsel inceleme yöntemi kullanılarak program metinleri sistematik ve ayrıntılı biçimde incelenmiş; öğretim kazanımları, ölçme-değerlendirme yaklaşımları, materyaller ve öğrenme çıktıları gibi temel bileşenler değerlendirilmiştir. Bu süreç, programların yurt dışındaki Türk çocuklarının dil edinimi ile kültürel kimlik gelişimine katkılarını kapsamlı biçimde ortaya koymayı amaçlamıştır. Çalışma kapsamında programların, öğrencilerin millî kimlik bilincini güçlendirme ve aidiyet duygusunu pekiştirme açısından sahip oldukları işlevsellik ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Araştırma bulgularından hareketle, öğretim programlarının niteliğini artırmak ve kapsamını genişletmek amacıyla çeşitli öneriler geliştirilmiştir. Gelecekte hazırlanacak programların, Türk kültürel değerlerinin yaşatılmasını destekleyen; çağın eğitim gereksinimleri ve teknolojik yenilikleriyle uyumlu; öğrencilerin dil becerilerini ve kimlik bağlarını güçlendiren bir yapıda olması gerektiği vurgulanmıştır. Sürekli güncellenen, esnek ve yenilikçi yaklaşımlar üzerine temellenen programların, yurt dışında yaşayan Türk çocuklarının eğitim sürecinde daha etkin ve verimli bir rol üstlenebileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda, Türk dili ve kültürünün yurt dışındaki yeni nesillere aktarımına katkı sağlayacak daha sağlıklı, kapsamlı ve bütüncül bir eğitim modelinin geliştirilmesine zemin hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Turkish Language and Culture teaching programs developed for Turkish citizens living abroad have undergone various changes over time and have been shaped through different approaches. This study examines the developmental process of these programs by comparatively analyzing the curricula published in 2009, 2018 and 2024. The research focuses on identifying the structural, content-based, and pedagogical differences as well as the prominent shortcomings among the programs. Accordingly, the structure, content, objectives, and implementation methods of the programs were analyzed in detail. Using a descriptive analysis method, the program texts were examined systematically and comprehensively; core components such as learning outcomes, assessment approaches, materials, and evaluation methods were reviewed. This process aimed to reveal the programs' contributions to language acquisition and cultural identity development among Turkish children living abroad. Furthermore, the functionality of the programs in strengthening students' national identity awareness and sense of belonging was analyzed in depth. Based on the research findings, various recommendations were developed to enhance the quality and broaden the scope of the curricula. It was emphasized that future programs should support the preservation of Turkish cultural values, align with contemporary educational needs and technological innovations, and strengthen students' language skills and identity connections. It was concluded that continuously updated, flexible, and innovative programs could play a more effective and productive role in the education of Turkish children living abroad. In this context, a foundation has been established for developing a healthier, more comprehensive, and holistic educational model that contributes to the transmission of the Turkish language and culture to new generations abroad.