Resimde lirik-soyut eğilimler
The Lyric abstract-tendencies in painting
  1. Tez No: 99731
  2. Yazar: SEHER KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. MÜMTAZ SAĞLAM
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
ÖZET 20. yüzyılın hemen başında yaşamın tüm alanlarında görülen köklü dönüşümler, sanatın geleneksel anlatım dilinden uzaklaşmasına neden olmuştur. Bu değişim, yaratmanın hem felsefi temellerinin yeni bakış açılarıyla yapılanmasında hem de resimsel elemanların arasındaki dinamik ilişkilerde kendini hissettirmiştir. Sanatın özerkleşme süreciyle birlikte geleneksel anlatım dilinden uzaklaşma; resimsel araçlar olarak renk, leke, çizgi, doku, vs. gibi öğelerin artık tuval yüzeyi üzerinde kendi iç gerilimleriyle biçimlenmesi, dolayısıyla piktural kompozisyon kaygılarıyla oluşturulmasıdır. Bu yeni durum; yüzyılın başlarında ki bilimsel-teknolojik buluşların gelişimiyle gerçekliğin değişen görünümü, fenemenoloji felsefesi ve bilinçaltına yönelik araştırmalar, bunun yanında sosyo- ekonomik bunalımların sonucunda ortaya çıkmıştır. Lirik Soyut sanat, bu şartların bir sonucu olarak diğer yönelişlerden farklı bir şekilde kendini ortaya koyar. Yeni teknolojik gelişmeler, insanlara tüm bu olağanüstü hızlı değişimi sindirmek adına hiç zaman tanımaz, ekonomik bunalımlar, toplumsal krizler ve bunun yanında yaşanan iki büyük savaş; Modernizmin felâketlerle yüklü yanım temsil eder. Aslında modern bir anlatım biçimi olarak ortaya çıkan lirik soyut yönelişler, zaman içinde Modernizme eleştirel bir yaklaşım göstererek oluşturulan yeni sanatsal söylemle bir yerde sanatın boşalan yaşantı içeriğine dair bir takım önerilerde bulunmaktadır. Tezin birinci bölümünde Lirik soyut sanatı hazırlayan etmenler incelenirken; mimessiz sorunundan yola çıkılmış, lirizm kavramının ortaya çıkışıyla yön değiştiren bu kuram ve lirizm arasındaki diyalog, özellikle en eski iki karşıt kavrayış olan ethos ve pathos ikiciliğiyle birbirini tamamlayan yönelişler olarak özellikle gelişme dinamikleri açısından sorgulanmıştır. vnİkinci bölümde lirik soyut sanatın temellerini oluşturan köklü dönüşümler, İkinci Dünya Savaşına kadar ki evrede Avrupa'da yaşanan sanatsal değişim süreci, özellikle lirizmin plastik açıdan öne çıktığı, kaynağını bulduğu bireyselleşme bazında ve akımlar aracılığıyla ortaya konmuştur. Üçüncü bölüm, Lirik Soyut yönelişlerin paralelinde Amerika'da ortaya çıkan Soyut Dışavurumcu yaklaşımların, Avrupa ile karşılaştırmalı olarak incelenmesiyle başlar. Bu noktada üzerinde önemle durulan şey; bu iki ülkenin sanatsal yaratım içeriklerinin farklı şekillerde biçimlenişidir. Yaratma dinamikleri açısından Avrupa ile Amerikalı sanatçıların yapıtları incelenerek Avrupa'nın yaşanmışlıktan kaynaklı, dolayısıyla çok daha etkili ve insansı sıcaklıklarla dolu sanatının ayırt edici yam ortaya konulmaya çalışılmıştır. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Radical changes in all parts of life at just beginning of 20th Century, has caused art to run away its conventional meaning language. This change has occured at philosophical base and new view of creature as well dynamic relations between figural elements. Autonomous period and run away from conventional meaning of art; formation of the elements like colour, stain, line, tissue on board with their inside strain, so that occupation by pictural composition worrying. This new case; carried out as result of development on scientific-technologic inventions at the beginning years of this century which effected on view of changing reality, phenomenology, philosophy and investigations towards the subconscious as well as socio-economic depressions. Lyric abstract art, represents itself in a different way from the others throughout those conditions. New technological developments do not give anytime to people for digestion these enormous rapid changes, economical crisis, social and two big wars represent calamity charged side of modernism. Actually lyric abstract tendecy advices some suggetions on art which deals with life. In the first part of the thesis, preparing effects of lyric abstract art was investigated; mimessis probşem were set out, the dialogue between the lyrism and this new expression which resulted by lyrism, especially very old duality contrast ethos and pathos were investigated throughout development dynamics. In the second part, radical returns which is base for lyric abstract art, changing period of living art in Europe up to Second World War, especially plastic area of lyrism which found its source an individual base and currents were handled. IXThe third part starts with investigating on parallel of lyric abstract tendency, the comparison between the art in Amerika and Europa. The important point is different formation of artical creature of these two countries. The works of American and European artists were investigated and more effective and humanist excitable side of the art have been brought ligth.