Empirical analysis of the impact of risk tendency index on BIST100
Risk eğilimi endeksinin BİST100 üzerindeki etkisinin ampirik analizi
  1. Tez No: 997333
  2. Yazar: SAMIA EL MOSTAINE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) tarafından sağlanan Risk Eğilim Göstergesi (RTI) kullanılarak, Türkiye'deki yatırımcıların risk iştahı ile Borsa İstanbul Endeksi (BIST100) arasındaki ilişki araştırılmıştır. Nisan 2010 ile Şubat 2025 arasındaki aylık verilere dayanan analiz, RTI-Tümü, RTI-Yurt İçi ve RTI-Yabancı olmak üzere üç RTI bileşenine odaklanmaktadır. Birim kök testleri, tüm RTI serilerinin seviyede durağan olduğunu, BIST100 endeksinin ise fark alındıktan sonra durağan hale geldiğini göstermektedir. Granger nedensellik analizi, RTI-Yabancı'dan BIST100 endeksine doğru güçlü bir tek yönlü ilişkiyi ortaya koymakta ve yabancı yatırımcı duyarlılığının Türkiye hisse senedi piyasasında öngörü gücüne sahip olduğunu vurgulamaktadır. Ayrıca, RTI-Tümü ile BIST100 arasında çift yönlü bir nedensellik ilişkisi olduğuna dair bulgular, genel yatırımcı duyarlılığı ile piyasa performansı arasında geri besleme döngüsü olabileceğini göstermektedir. Buna karşılık, RTI-Yurt İçi ile endeks arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Çalışma, makroekonomik kontrol değişkenlerini içermemesi gibi bazı sınırlamalara sahip olsa da gelişmekte olan piyasalarda yabancı yatırımcıların artan etkisini ön plana çıkarmaktadır. Bulgular, RTI gibi duyarlılık göstergelerinin piyasa davranışlarını anlamak ve tahmin etmek için değerli araçlar olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between investor risk propensity in Türkiye and the Bors Istanbul Index (BIST100), using the Risk Tendency Indicator (RTI) provided by the Central Securities Depository (MKK). Based on monthly data from April 2010 to February 2025, the analysis focuses on three RTI components: RTI-All, RTI-Domestic, and RTI-Foreign. Unit root tests confirm that all RTI series are stationary at level, while the BIST100 becomes stationary after differencing. Granger causality analysis reveals a strong unidirectional link from RTI-Foreign to the BIST100 index, emphasizing the predictive role of foreign investor sentiment in Türkiye's stock market. Additionally, there is evidence of reverse causality between RTI-All and the BIST100, suggesting a feedback loop between overall sentiment and market performance. In contrast, RTI-Domestic does not show a statistically significant relationship with the index. While the study does not account for macroeconomic control variables—a noted limitation—it highlights the growing influence of foreign investors in emerging markets. The findings suggest that sentiment indicators like the RTI can serve as valuable tools for understanding and forecasting market behavior.