Yüz ve boyun kırışıklarının tedavisinde kullanılan botulinum toksin uygulamasının, bireylerin benlik saygısı ve sosyal görünüş kaygısına etkisi: yarı deneysel bir araştırma
The effect of botulinum toxin application used in the treatment of facial and neck wrinkles on individuals' self-esteem and psychological symptoms: A quasi-experimental study
  1. Tez No: 997367
  2. Yazar: MERVE RAMAZAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Psychology, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, yüz ve boyun kırışıklarının tedavisinde kullanılan botulinum toksin uygulamasının, bireylerin benlik saygısı ve sosyal görünüş kaygısına etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada yarı deneysel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Bolu ilinde İzzet Baysal Üniversite Hastanesi Estetik ve Rekonsrüktif Cerrahi kliniğine başvuran, yüz ve boyun bölgesine botulinum toksin uygulaması yaptıran 50 kişilik deney grubu ve uygulama yaptırmayan 50 kişilik kontrol grubu olmak üzere toplam 100 katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği kullanılmıştır. Deney grubuna ön test uygulaması yapıldıktan sonra botulinum toksin uygulaması gerçekleştirilmiş, uygulama sonrası 10. haftada son test uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir müdahale yapılmaksızın aynı zaman aralığında ön test ve son test uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, botulinum toksin uygulaması sonrasında deney grubunun benlik saygısı puanlarında anlamlı bir artış, sosyal görünüş kaygısı puanlarında ise anlamlı bir azalma gözlenmiştir. Kontrol grubunda ise tüm değişkenlerde ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Bulgular, botulinum toksin uygulamasının fiziksel görünümdeki değişiklikler yoluyla bireylerin psikolojik iyilik hallerini olumlu yönde etkileyebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of botulinum toxin application, used in the treatment of facial and neck wrinkles, on individuals' self-esteem and social appearance anxiety. A quasi-experimental research design was employed in the study. The sample consisted of a total of 100 participants, including an experimental group of 50 individuals who received botulinum toxin applications to the face and neck region at a private aesthetic clinic in Istanbul, and a control group of 50 individuals who did not receive any application. Demographic Information Form, Rosenberg Self-Esteem Scale and Social Appearance Anxiety Scale were used as data collection tools. After the pre-test was administered to the experimental group, botulinum toxin application was performed, and the post-test was administered at the 4th week after the application. The control group was administered pre-test and post-test at the same time intervals without any intervention. According to the research results, a significant increase in self-esteem scores and a significant decrease in social appearance anxiety scores were observed in the experimental group after botulinum toxin application. No significant difference was found between pre-test and post-test scores in all variables in the control group. The findings indicate that botulinum toxin application can positively affect individuals' psychological well-being through changes in physical appearance.