Geleneksel halk çalgıları yapımcılığı (Burdur ili örneği)
Traditional folk instrument construction (The case of Burdur province)
- Tez No: 997368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ MUTLU YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma ile Burdur il merkezinde bulunan geleneksel halk çalgıları yapan ustaların belirlenmesi ve bu ustalar ile yapılan görüşmeler sonucunda, geleneksel çalgı yapım mesleğinin durumunun tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden alan araştırma tekniği kullanılmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış olarak hazırlanan görüşme formu aracılığı ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Burdur il merkezinde bulunan geleneksel halk çalgıları yapan ustalar ve çalgı yapımcılığının güncel durumu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify traditional folk instrument makers in the provincial center of Burdur and to determine the current state of the traditional instrument-making profession through interviews conducted with these craftsmen. The field research technique, one of the qualitative research methods, was employed in the study. Data were obtained through a semi-structured interview form, and descriptive analysis was utilized for data evaluation. As a result of the research, the traditional folk instrument makers located in the Burdur city center and the contemporary status of instrument making were identified.