Eskişehir'deki bağlama yapımcıları ve bağlama yapımında kullandıkları teknikler
Baglama producers in Eskisehir and the techniques used in baglama production
- Tez No: 840338
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAN AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İnsanlığın varoluşundan bu yana birbirinde farklı bir çok çalgı üretilmiş ve bu çalgılar insanoğlunun yaptığı müziğin bir parçası olmuştur. Gerek kültürlerin değişmesi gerek teknolojinin gelişmesi çalgıların geçmişten bugüne değişerek gelişmesine bazılarının da yok olmasına neden olmuştur. Kökleri Orta Asya'ya dayanan ve Türklerin müzik kültüründe çok eski bir tarihi geçmişi olan bağlama, Türk halk müziğinin icrası ve öğretiminde büyük bir öneme sahiptir. Türk halk müziğinin temel enstrümanı olması açısından bağlamanın icrası kadar belli standartlarda yapımı da Türk halk müziğinin nesilden nesile aktarılabilmesi için üzerinde düşünülmesi gereken bir konu olarak göze çarpmaktadır. Bu çalışma, Eskişehir ili bağlama yapımcılarının bağlama yapımında kullandıkları teknikleri, bugüne kadar bağlamanın nasıl yapıldığı ve bağlama yapımında geleneksel ve bilimsel ilkeleri bağdaştırıp bütünleştiren bir yaklaşımın nasıl olması gerektiğini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Ayrıca çalışmanın içeriği bakımından bağlamanın tarihsel süreci ve bağlamanın genel özellikleri ile ilgili yazılı kaynaklar incelenmiş, bu araştırmada yer verilmiştir. Araştırmaya Eskişehir'de bulunan yedi bağlama yapımcısıyla yarı- yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen nitel veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Bulgular bağlama yapımcılarının bağlama yapımında kullandıkları malzeme ve tekniklerin büyük oranda benzeştiğini ancak ölçü ve oranların farklılık gösterebildiğini göstermiştir. Son olarak elde edilen sonuçlar ortaya konmuş ve uygulamaya dönük öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since the existence of humanity, many different instruments have been produced and these instruments have become a part of the music made by human beings. Both the change of cultures and the development of technology have caused the instruments to change and develop from past to present and some of them to disappear. Baglama, which has its roots in Central Asia and has a very old history in the musical culture of the Turkish people, has a great importance in the performance and teaching of Turkish folk music. In terms of being the basic instrument of Turkish folk music, producing the bağlama in certain standards as well as its performance stands out as an issue that needs to be considered in order to transfer Turkish folk music from generation to generation. This study was conducted to reveal the techniques used by Eskişehir baglama producers in baglama production, how baglama has been made so far, and what an approach should be that reconciles and integrates traditional and scientific principles in baglama production. In addition, in terms of the content of the study, written sources regarding the historical process of baglama and its general characteristics were examined and included in this research. Semi-structured interviews were conducted with seven baglama producers in Eskişehir. The obtained qualitative data were analyzed with content analysis. The findings have showed that the materials and techniques used by baglama producers in baglama production are largely similar, but the sizes and proportions may differ. Finally, the obtained results are presented and practical recommendations are presented.