Pediatrik onkoloji hastalarında duygusal zekâ, yaşam kalitesi ile sosyal destek algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between emotional intelligence, quality of life, and perception of social support in pediatric oncology patients
  1. Tez No: 997374
  2. Yazar: MERVE GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASYA ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Psikoloji, Oncology, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, kanser tanısı almış 9–12 yaş aralığındaki pediatrik onkoloji hastalarında duygusal zekâ, yaşam kalitesi ve sosyal destek algısı arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu değişkenlerin sosyodemografik ve klinik özellikler bağlamında farklılaşıp farklılaşmadığı değerlendirilmiştir. Araştırma, Haziran 2024–Ocak 2025 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniği'nde yatan, poliklinikten takipli tedavisi devam eden ya da tedavisi tamamlanarak belirli aralıklarla izlenen toplam 76 pediatrik onkoloji hastası ile yürütülmüştür. Araştırmada Çocuk Bilgi Formu, Bar-On Duygusal Zekâ Ölçeği, Pediatrik Yaşam Kalitesi Envanteri ve Çocuklar İçin Sosyal Destek Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Veriler yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmış ve Intellectus Statistics programı ile analiz edilmiştir. Normallik varsayımı Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirilmiş; tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, duygusal zekâ puanları yaş, cinsiyet, tanı ve tedavi türüne göre anlamlı farklılık göstermemiştir. Yaşam kalitesi puanları tedavi türüne göre anlamlı farklılık gösterirken, yaş, cinsiyet ve tanıya göre farklılaşmamıştır. Sosyal destek algısı ise sosyodemografik ve klinik değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermemiştir. Duygusal zekâ ile yaşam kalitesi arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki saptanırken, sosyal destek algısı ile yaşam kalitesi arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Duygusal zekâ ile sosyal destek algısı arasında ise anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Sonuç olarak, pediatrik onkoloji hastalarında yaşam kalitesinin duygusal ve sosyal faktörlerle ilişkili olduğu; özellikle stres yönetimi ve sosyal destek kaynaklarının güçlendirilmesinin klinik uygulamalar açısından önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationships between emotional intelligence, quality of life, and perceived social support in pediatric oncology patients aged 9–12 years diagnosed with cancer. It also assessed whether these variables differed in the context of sociodemographic and clinical characteristics. The study was conducted between June 2024 and January 2025 with a total of 76 pediatric oncology patients who were hospitalized at the Marmara University Pendik Training and Research Hospital Pediatric Hematology and Oncology Clinic, were undergoing ongoing treatment at the outpatient clinic, or had completed treatment and were being monitored at specific intervals. The Child Information Form, Bar-On Emotional Intelligence Scale, Pediatric Quality of Life Inventory, and Social Support Assessment Scale for Children were used in the study. Data were collected through face-to-face interviews and analyzed using the Intellectus Statistics program. The normality assumption was assessed using the Kolmogorov-Smirnov test; descriptive statistics, independent samples t-test and Pearson correlation analysis were used. According to the research findings, emotional intelligence scores did not show significant differences according to age, gender, diagnosis, and type of treatment. Quality of life scores showed significant differences according to the type of treatment, but did not differ according to age, gender, and diagnosis. Perceived social support did not show significant differences according to sociodemographic and clinical variables. A significant negative relationship was found between emotional intelligence and quality of life, while a significant positive relationship was found between perceived social support and quality of life. No significant relationship was found between emotional intelligence and perceived social support. In conclusion, quality of life in pediatric oncology patients is associated with emotional and social factors; strengthening stress management and social support resources is considered important in clinical practice.