Ebe ve hemşirelerde vardiyalı çalışmanın premenstural sendrom ve uyku kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of shift work on premenstrual syndrome and sleep quality among midwives and nurses
- Tez No: 997391
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNAY ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ebe ve hemşirelerde vardiyalı çalışmanın premenstrüel sendrom (PMS) ve uyku kalitesi üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde görev yapan 896 ebe ve hemşire oluşturmuş, örneklem ise %95 güven aralığı ve %5 hata payı ile hesaplanan 324 katılımcıdan oluşmuştur. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, Premenstrüel Sendrom Ölçeği (PMSÖ) ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) kullanılarak toplanmış ve SPSS 27 programında analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre katılımcıların PMSÖ toplam puan ortalaması 110,14±35,96 olup PMS şiddetinin çoğunlukla hafif ve orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. PUKİ puan ortalaması 6,70±3,41 olarak bulunmuş ve katılımcıların büyük çoğunluğunun kötü uyku kalitesine sahip olduğu saptanmıştır. Vardiyalı çalışma süresi arttıkça PMS şiddetinin yükseldiği ve uyku kalitesinin anlamlı düzeyde bozulduğu görülmüştür. Ayrıca nöbet sonrası uyku süresi kısa olan ve düzensiz uyku alışkanlığı bulunan katılımcıların PMS semptomlarını daha yoğun yaşadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, vardiyalı çalışmanın ebe ve hemşirelerde hem PMS şiddetini artırdığı hem de uyku kalitesini olumsuz etkilediği görülmüştür. Bu doğrultuda vardiya planlamasında kadın sağlığına yönelik risklerin dikkate alınması, çalışanların uyku hijyeninin desteklenmesi ve PMS yönetimine yönelik eğitim programlarının uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of shift work on premenstrual syndrome (PMS) and sleep quality among midwives and nurses. Designed as a descriptive and cross-sectional study, the research population consisted of 896 midwives and nurses working at Istanbul University–Cerrahpaşa, Faculty of Medicine, Training and Research Hospital. The sample included 324 participants, determined with a 95% confidence level and a 5% margin of error. Data were collected using the Introductory Information Form, Premenstrual Syndrome Scale (PMSS), and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), and analyzed using SPSS 27. Findings revealed that the mean PMSS score was 110.14±35.96, indicating predominantly mild to moderate PMS severity among participants. The mean PSQI score was 6.70±3.41, showing that the majority had poor sleep quality. As the duration of shift work increased, PMS severity significantly rose and sleep quality declined. Participants with shorter post-shift sleep duration and irregular sleep routines experienced more severe PMS symptoms. In conclusion, shift work was found to increase PMS severity and negatively affect sleep quality among midwives and nurses. It is recommended that reproductive health risks be considered in shift scheduling, sleep hygiene practices be supported, and educational interventions for PMS management be implemented.