Divan edebiyatında münşeat geleneği ve hoca Neş'et'in mektupları
The Tradition of artistic proses in classical Ottoman literature the letters of Hoca Neş'et
  1. Tez No: 99740
  2. Yazar: MUSTAFA KAŞKA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
“Dîvan Edebiyatında Münşeat Geleneği ve Hoca Neş'et'in Mektupları”adlı yüksek lisans tezini çalışmamızın amacı; Dîvan edebiyatındaki münşeat geleneği hakkında bilgi sahibi olmak ve Hoca Neş'et'in mektuplarını edebiyat tarihimize kazandırmaktır. Münşeatlar, Dîvan edebiyatının kuruluş dönemi ile birlikte ortaya çıkmış ve bu edebiyat ile birlikte ömrünü sürdürmüş, tıpkı Dîvan şiiri gibi kendisine has sıkı kuralları olan nesir yazılandır. Münşeat mecmualan denildiğinde göze çarpan eserler genellikle mektupların toplanmış olduğu eserlerdir. Bu nedenle münşeat geleneğini belirlerken aynı zamanda Osmanlı'dakî mektup geleneği de ortaya çıkmış olmaktadır. Dîvan edebiyatındaki münşeat geleneğine örnek olması bakımından, Hoca Neş'et'in çeşitli makamlarda bulunan önemli şahıslara yazmış olduğu mektupların incelenmesi ve dökümü ile Neş'et'in, devrindeki sosyal ilişkileri ve mevkii belirlenmiştir. Genel olarak beş bölümden oluşan çalışmamızda inşâ kavramı, münşeatların özellikleri, Dîvan edebiyatında mektup geleneği incelenmiştir. Hoca Neş'et'in mektuptan dil, üslup ve içerik yönünden de incelenerek mektupların asıl metinleri transkribe edilmiştir. Son bölümde ise Dîvan edebiyatında münşeat geleneği ve Hoca Neş'et'in mektuptan üzerine genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this master thesis titled“The Tradition of Artistic Proses in Classical Ottoman Literature The Letters of Hoca Neş'et”and is to learn about the artistic proses in the Classical Ottoman Literature and to bring to light the letters of Hoca Neş'et. Artistic proses in Turkish literature begins with the Classical Ottoman Literature and ends with it, and it has its own strict rules just like the Classical Ottoman Poetry. The notable works of the artistic prose are those in wich letters are compiled. For this recion when the characteristic of the artistic prose traditon are found out, the characteritics of the letter- writing tradition are stated. To examplity the artitic prose in the Classical Ottoman Literature the letters of Hoca Neş'et written to the important people having important posts are examined. Besides his own status and sosyal relations are considered. This study consists of five main parts; the concept of artistic prose the main characteristic letters in Classical Ottoman Literature of the books written in this genre, the letters of Hoca Neş'et the latin transcriptions of Hoca Neş'et's letters written in the Arabic alphabet, in the final part the researcher's own outlook emal interpiratations on the Classical Ottoman Literature emal the letters of Hoca Neş'et are stated.