State Machinery against Its People: The Instrumentalization of War on Terror in Bangladesh
Devlet Mekanizmasının Halkına Karşı İşleyişi: Bangladeş'te Terörle Mücadelenin Araçsallaştırılması
- Tez No: 997420
- Danışmanlar: DR. HEBA RAOUF EZZAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
Özet
11 Eylül sonrası dünya siyaseti, esasen ABD liderliğindeki Batı dünyasının Müslüman ülkelere karşı yürüttüğü terörle mücadele kavramıyla şekillenmiştir. Yemen'den Suriye'ye, Libya'dan Irak'a kadar birçok ülke, Batı siyasi liderliğinin elinde harap olmuştur. O zamandan beri, Batı'nın terörizm kılıfı altında aslında İslam dünyasına karşı bu savaşı, onları domine etme ve İslami Rönesans'ın ortaya çıkışını bastırma girişimi olarak yürüttüğü ve bunun bir parçası olarak, her zaman umut vadeden demokrasi savunucularının anti-demokratik davranmak ve halkın desteği olmadan iktidara gelen ve görevde kalan birçok hükümeti meşrulaştırmak zorunda kaldığı yönünde bir tartışma yaşanmaktadır. Müslüman çoğunluğa sahip bir ülke olan Bangladeş de bunlardan biridir; insan hakları aktivistleri ve siyasi analistler, Şeyh Hasina liderliğindeki Bangladeş Avami Ligi hükümetinin, seçim yapılmadan iktidarda kalma fırsatını değerlendirdiği konusunda hemfikirdir. Bunun karşılığında Hasina'nın önce Hindistan'a, ardından da Batı'ya Bangladeş'teki etkili İslamcıları bastıracağına, toplum üzerindeki etkilerini ortadan kaldıracağına ve ülkenin tam anlamıyla laikleşmesine olanak sağlayacağına dair söz verdiği iddia ediliyor. Medya kuruluşları ve sivil toplum örgütleri, Hasina yönetiminin acımasız otokrasiye doğru yolculuğunda ona her türlü desteği vererek, İslamcıları şeytanlaştırmak, terörist avlama operasyonlarını haklı çıkarmak ve Hasina'nın İslamcılara karşı sert adımlarını desteklemek de dahil olmak üzere, ona eşlik etti. Niteliksel bir çalışma olan bu tezin üç temel amacı vardır. Birincisi, İslamcı militanlık anlatılarının ve devletin terörle mücadele politikalarının ana akım İslamcı siyasi partilerin siyasi özgürlüğünü ve meşruiyetini ne ölçüde zayıflattığını ve parti üyeleri arasında ideolojik kaymaya ve partiler içinde fraksiyonlar oluşturmaya ne ölçüde yol açtığını araştırmaktır. Aynı zamanda, Bangladeş'teki en büyük ve en etkili İslamcı siyasi partinin ortadan kaldırılmasıyla ilgili olarak rıza oluşturma sürecini anlamaya çalışacağım. Son olarak, siyasi özgürlük krizine ve hizipçilik sorununa uyum sağlamak için benimsediği yöntemleri de belirleyecektir.
Özet (Çeviri)
World politics after 9/11 is essentially marked by the concept of war on terror waged on the Muslims countries by the Western world under the leadership of the US. Countries starting from Yemen to Syria and Libya to Iraq have been ravaged at the hands of Western political leadership. Since then, there has been a debate that under the disguise of terrorism the West is actually waging this war on the Islamic world as an attempt to dominate them and suppress the advent of an Islamic renaissance, and as part of this, the ever-promising advocates of democracy had to act anti-democratic and legitimize several governments coming to and staying in office without popular public mandate. Bangladesh, as a Muslim majority country, is one of those, where human rights activists and political analysts alike agree that the Bangladesh Awami League government under Sheikh Hasina grabbed this opportunity to expand its term in power without election. In exchange, Hasina is alleged to have promised, first India and then the West, to subdue the influential Islamist people in Bangladesh, remove their influence from the society and make way for full-fledged secularization of the country. Media outlets and civil societies accompanied the Hasina administration in its journey towards draconian autocracy, providing it with all sorts of support, including demonizing the Islamists, justifying the terrorist hunting operations and backing Hasina's stern steps towards the Islamists. Being a qualitative study, this thesis has three basic aims. First, it seeks to explore to what extent the narratives of Islamic militancy and counterterrorism policies of the state undermined the political freedom and legitimacy of the mainstream Islamist political parties and to what extent it caused ideological shift among the party members and create factions within the parties. At the same time, I will try to understand the process of manufacturing consent with respect to banishing the largest and most influential Islamist political party in Bangladesh. Lastly, it will also identify the ways it adopted to adapt the crisis of political freedom and challenge of factionalism.