Hastane çalışanlarının yönetim sürecine katılımı
Participation of hospital employees in the management process
- Tez No: 997455
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Bakırçay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Sağlık sektörü, sunulan hizmetleri ile dinamik bir yapıya sahiptir. Sağlık kurumları, sağlık hizmetlerinin temel ilke ve kuralları çerçevesinde faaliyet göstermektedir. Sağlık yönetimi, farklı yönetim bilimleri ile etkileşim halinde olup, kapsamı giderek genişleyen bir disiplin niteliği taşımaktadır. Sağlık yönetimini diğer yönetim alanlarından ayıran en önemli unsur, sağlık hizmetlerinin insan yaşamı ile doğrudan ilişkili olması ve kendine özgü amaç, ihtiyaç ve koşullara sahip olmasıdır. Bu durum, sağlık hizmetlerinin etkili, verimli ve hasta odaklı bir şekilde yönetilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmada, Yönetime Katılım konusu, İzmir İlinde hizmet vermekte olan bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hastane çalışanlarının görüşleri doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Çalışanların yönetime katılım istekliliklerinin, yönetimin çalışanları katılıma teşvik edici yaklaşımlarını, çalışanların yönetime katılımda yönetimden beklentisini cinsiyet, yaş, medeni durum, meslek, çalışılan birim, yöneticilik yapmış olma durumu, yönetici olup olmama durumuna bağlı olarak istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir farklılık gösterip göstermediği; çalışanların yönetime katılıma isteklilik, yönetimin çalışanları yönetime katılıma teşvik etmesi ve çalışanların yönetime katılımda yönetimden beklentisini incelemeyi amaçlamaktadır.Araştırma için toplam 30 sorudan oluşan 3 alt başlık altında toplanan bir anket oluşturulmuştur. Anket hastane çalışanlarının yönetime katılıma istekliliklerini, yönetimin katılıma teşvikini ve çalışanların yönetime katılımdan beklentisini demografik özellikler ve 3 alt başlık çerçevesinde incelemektedir. Araştırma evrenini İzmir İlinde bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi oluşturmaktadır. Araştırma örneklemini 597 hastane çalışanı oluşturmaktadır. Bu araştırmada tabakalı, kota ve kolayda örnekleme yöntemleri kullanılmıştır. Verilerin çözümlenme ve analizinde SPSS programı kullanılarak demografik özelliklere ait verilerin yüzde ve frekans değerleri incelenmiş, anketten alınan puanların aritmetik ortalamaları ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Hastane çalışanlarının cinsiyet, medeni durum, yaşları bağımsız değişkenine göre anlamlı bir fark oluşturup oluşturmadığını tespit etmek için Bağımsız Örneklem t testi, kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, çalışanların yönetsel süreçlere katılıma yönelik istekli olduklarını ortaya koymuştur. Ancak çalışma yapılan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yönetimin çalışan katılımını teşvik edici yaklaşımının yeterli düzeyde olmadığı belirlenmiştir. Bu durum, çalışanların yönetime yönelik katılım beklentilerinin karşılanamadığını ve katılımcı yönetim anlayışının kurumsal düzeyde güçlendirilmesine ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Dolayısıyla, çalışan katılımını artırmaya yönelik politika ve uygulamaların geliştirilmesi hem çalışan memnuniyetinin artırılması hem de hizmet sunumunun etkinliğinin iyileştirilmesi açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The healthcare sector is a dynamic structure due to the services it offers. Healthcare facilities operate within the framework of fundamental principles and regulations regarding health conditions. Health management interacts with various management disciplines and is a constantly expanding field. The most important factor that distinguishes health management from other management fields is that health services are directly related to human life and have their own unique goals, needs, and conditions. This situation necessitates healthcare to be conducted in an effective, efficient, and patient-centered manner. This study, focusing on participatory management, was conducted based on the opinions of hospital staff participating in the management process at a training and research hospital in Izmir province. This study aims to examine whether there is a statistically significant difference in employees' willingness to participate in management, management's approaches to encouraging employee participation, and employees' expectations from management regarding participation, based on gender, age, marital status, profession, unit worked in, experience in management, and whether or not they are currently a manager; and to investigate employees' willingness to participate in management, management's encouragement of employee participation, and employees' expectations from management regarding participation.A questionnaire consisting of 30 questions grouped under three subheadings was created for the research. The questionnaire examines healthcare workers' willingness to participate in management, management's encouragement of participation, and employees' expectations from management participation, within the framework of demographic characteristics and the three subheadings. The research population consists of a Training and Research Hospital in Izmir Province. The research sample population comprises 597 healthcare professionals. Stratified, quota, and convenience sampling methods were used in this study. SPSS 24.0 software package was used to analyze the data; percentage and frequency values of demographic characteristics were examined, and arithmetic means and standard deviations of the survey scores were calculated. An independent samples t-test was used to determine whether there was a significant difference in the gender, marital status, and age of healthcare workers based on these independent variables. The findings of the study revealed that employees are willing to participate in managerial processes. However, the study found that the management's approach to encouraging employee participation at the Training and Research Hospital where the study was conducted was not at a sufficient level. This situation indicates that employees' expectations for participation in management are not being met, and that there is a need to strengthen the participatory management approach at the corporate level. Therefore, developing policies and practices aimed at increasing employee engagement is crucial for both improving employee satisfaction and enhancing the efficiency of delivery service.