İnmeye bağlı disfajisi olan hastaların bakım verenlerine verilen psikoeğitimin bakıma hazır oluşluk, başa çıkma ve genel öz-yeterlik üzerine etkisi
The effect of psychoeducation given to caregivers of patients with stroke-related dysphagia on care readiness, coping and general self-efficacy
  1. Tez No: 997465
  2. Yazar: ESRA AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAKİNE FIRINCIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma, inmeye bağlı disfajisi olan hastaların bakım verenlerine verilen psikoeğitimin bakıma hazır oluşluk, başa çıkma ve öz yeterlik düzeyleri üzerine etkisini incelemek amacıyla ön test - son test kontrol gruplu deneysel tasarımda yapılmıştır. Aralık 2022-Mayıs 2023 tarihleri arasında Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi nöroloji kliniğinde yatarak tedavi alan ve nöroloji polikliniğine ayaktan kontrole gelen inmeye bağlı disfajisi olan hastaların 82 bakım vereni ile gerçekleştirilmiştir. Veriler; Katılımcı Bilgi Formu, Bakıma Hazır Oluşluk Ölçeği (BHOÖ), Başa Çıkma Yeterliği Ölçeği (BÇYÖ) ve Genel Öz Yeterlik Ölçeği (GÖYÖ) kullanılarak toplanmıştır. Deney grubundaki bakım verenlere (n=41) araştırmacı tarafından günde 1 kez 45 dakika olmak üzere toplam 3 gün psikoeğitim verilmiştir. Kontrol grubundaki bakım verenlere (n=41), ön test uygulandıktan sonra herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Eğitim sonrası son testler, her iki gruba da uygulanmıştır. Verilerin analizinde; Cronbach's Alpha katsayısı, Independent Sample t Test, Paired Sample t Test, ki-kare testi kullanılmıştır. İstatiksel anlamlılık p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Sonuç olarak; İnmeye bağlı disfajisi olan hastaların bakım verenlerine verilen psikoeğitim, bakım verenlerin bakıma hazır oluşluk, başa çıkma ve öz yeterlilik düzeylerini artırmaktadır. Konsültasyon Liyezon Psikiyatri Hemşiresi (KLPH) tarafından bakım verenlerin, psikososyal açıdan düzenli olarak değerlendirilmesi yapılmalı; psikoeğitim ve danışmanlık gibi hizmetler verilerek bakım verenlerin öz yeterlikleri artırılıp, psikolojik sorunlarla başa etmeleri için desteklenmelidirler.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of psychoeducation provided to caregivers of patients with stroke-related dysphagia on their levels of caregiving readiness, coping competence, and general self-efficacy. The research employed a pre-test–post-test control group experimental design. The population consisted of caregivers of patients with stroke-related dysphagia who were both hospitalized in the neurology clinic and followed up at the neurology outpatient clinic of Karabük Training and Research Hospital. The sample included 82 caregivers who agreed to participate in the study between December 2022 and May 2023. Data were collected using the Participant Information Form, Caregiving Readiness Scale, Coping Competence Questionnaire, and General Self-Efficacy Scale.The intervention group (n=41) received psychoeducation from the researcher for three consecutive days, 45 minutes per day. No intervention was administered to the control group (n=41) following the pre-test. After the training, post-tests were administered to both groups. In the analysis of the data; Cronbach's Alpha coefficient, Independent Sample t Test, Paired Sample t Test, chi-square test were used. Statistical significance was accepted as p<0.05. Data were tested at a significance level of p<0.05. In conclusion; psychoeducation given to caregivers of patients with stroke-related dysphagia increases the caregivers' readiness for care, coping and self-efficacy levels. Caregivers should be regularly evaluated in terms of psychosocial aspects by Consultation Liaison Psychiatric Nurse (CLPN); caregivers should be supported to increase their self-efficacy and cope with psychological problems by providing services such as psychoeducation and counseling.