İnmeli hastalarda disfaji rehabilitasyonun etkinliliğinin klinik endoskopik ve ultrasonografik değerlendirilmesi
Clinical, endoscopic and ultrasonographic evaluation of dysphagia rehabilitation effectiveness in stroke patients
- Tez No: 581206
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA ÜNLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmamızın amacı inmeye bağlı disfaji gelişen hastalarda disfaji rehabilitasyonunun etkinliğinin klinik, disfaji ölçütleri, fiberoptik endoskopi ve ultrasonografi ile değerlendirilmesi ve hastaların ultrasonografik verilerinin sağlıklı katılımcılarınki ile karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniği'ne başvuran; inme sonrası yutmada zorlanma şikayeti olan 30 hasta ve yutma ile ilgili herhangi bir şikayeti ve inme öyküsü olmayan 30 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Olguların tümünün demografik özellikleri, özgeçmişi ve kullandığı ilaçlar sorgulandı. Hastaların öyküleri, genel ve disfajiye yönelik fizik bakıları ayrıntılı olarak değerlendirildi. Hastalar inmeye yönelik fonksiyonel bağımsızlık ölçeği (FIM); disfajiye yönelik yatak başı nörolojik değerlendirme-yatak başı yutma değerlendirilmesi, EAT-10, fonksiyonel oral alım skalası (FOIS), fonksiyonel yutma skalası (FYS), MD Anderson disfaji değerlendirme ölçeği (MDADI) ile değerlendirildi. Ultrasonografi (US) ile hastalarda ve kontrollerde mandibula-hyoid, hyoid-tiroid mesafesi, dil kalınlığı istirahat sırasında, sıvı ve yoğurt yutarken ölçüldü. İstirahat sırasında dil elastografisine, sıvı ve yoğurt yutma sırasında frame-sürelerine bakıldı. Hastalar fiberoptik endoskopi (FES) ile penetrasyon aspirasyon skalası (PAS) kullanılarak değerlendirildi. Hastalara 4 hafta boyunca haftada 5 gün, günde 1 saat olmak üzere fizyoterapist eşliğinde disfaji egzersizleri uygulandı. Hastalar tedavi öncesi, tedavi sonrası 1. ve 3. ay olmak üzere 3 kez, kontrol grubu ise 1 kez değerlendirildi. Bulgular: Yatak başı nörolojik-yutma değerlendirmesi, EAT-10 ve MDADI ölçütleri 1.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study was to investigate the efficacy of dysphagia rehabilitation in stroke patients with dysphagia. Dysphagia was evaluated by using clinical-dysphagia criteria, fiberoptic endoscopy and ultrasonographic parameters. Data of the patients compared with the healthy individuals. Methods: Our study included 30 patients suffering from swallowing difficulty after stroke and 30 healthy individuals without any history of swallowing and stroke admitted to Celal Bayar University Faculty of Medicine Hafsa Sultan Hospital Physical Medicine and Rehabilitation Clinic. Demographic characteristics, history and medications of all cases were questioned. Functional status of the patients were evaluated by the functional independence scale (FIM). In addition bedside neurological evaluation-bedside swallowing evaluation, EAT-10, functional oral intake scale (FOIS), functional outcome swallowing scale (FOSS), MD Anderson dysphagia index (MDADI) were used for dysphagia. Mandibular - hyoid, hyoid - thyroid distance and tongue thickness were measured using ultrasonography (USG) in resting position in patients and healthy individuals. These measurements were repeated during swallowing of liquid-water and yoghurt. Ultrasound elastography (UE) of the tongue was evaluated at rest. Ultrasonographic swallowing duration was calculated from number of the frames at the begining to the end in a swallowing cycle. Patients were evaluated with fiberoptic endoscopy (FES) and penetration aspiration scale (PAS) was assessed during FES examination. Dysphagia exercises were performed under the supervision of a physiotherapist for 5 days a week along 1 month. Patients were visited 3 times; before treatment, 1 and 3 months after treatment. And control group was assessed only once. Results: Bedside neurological evaluation-bedside swallowing evaluation, EAT-10 and MDADI scales improved significantly from 1.