Gündüz kuşağı programlarını izleyen ve izlemeyen ev hanımlarının ikili ilişkilerde güven ve evliliğe bakış tarzlarının incelenmesi
Relationship between trust in military relationships and their perspectives on marriage of housewives who watch and do not watch daytime programs
- Tez No: 997466
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAKİNE FIRINCIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma, gündüz kuşağı programlarını izleyen ve izlemeyen ev hanımlarının ikili ilişkilerde güven ve evliliğe bakış tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı-ilişkisel türde yapılmıştır. Ocak 2024-Ocak 2025 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Karabük Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'ne bağlı Kayabaşı Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 300 ev hanımı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler; Katılımcı Bilgi formu, Evliliğe Bakış Tarzları Ölçeği (EBTÖ) ve İkili İlişkilerde Güven Ölçeği (İİGÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde; tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistik teknikleri, Cronbach's Alpha katsayısı, Spearman korelasyon analizi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Katılımcıların EBTÖ puan ortalaması 115,6±14,76; İİGÖ puan ortalaması 31,98±12,53 olarak bulunmuştur. Gündüz kuşağı programlarını izleyen ev hanımlarının; EBTÖ ile İİGÖ puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştur.Gündüz kuşağı programlarını izlemeyen ev hanımlarının EBTÖ ile İİGÖ puanları arasında ise pozitif yönde zayıf derecede anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Gündüz kuşağı programlarını izleyen ve izlemeyen tüm ev hanımlarının İİGÖ ile EBTÖ saygı alt boyutu arasında pozitif yönde zayıf derecede anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak; Ruh sağlığı ve psikiyatri hemşireleri, ev hanımlarına evlilikte güven, medya okuryazarlığı ve iletişim becerilerinin geliştirilmesi konularında eğitim yada danışmanlık gibi hizmetler vererek kadın ruh sağlığının korunmasına katkı sağlayabilirler.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a descriptive-relational manner in order to examine the relationship between trust in bilateral relations and the way housewives view marriage, whether they watch daytime programs or not. It was carried out with 300 housewives registered at Kayabaşı Family Health Center affiliated with the Karabük Public Health General Directorate of the Ministry of Health of the Republic of Turkey between January 2024 and January 2025. Data were collected using the Participant Information Form, the Marriage Perspectives Scale (MPS) and the Relationship Trust Scale (RTS). In the analysis of the data; descriptive and inferential statistics techniques, Cronbach's Alpha coefficient, Spearman correlation analysis, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test were used. Statistical significance was accepted as p<0.05. The participants' average MPS score was 115.6±14.76; the average RTS score was 31.98±12.53. No significant relationship was found between the MPS and RTS scores of housewives who watch daytime programs. A weak positive significant relationship was found between the MPS and RTS scores of housewives who do not watch daytime programs.It was found that there was a weak positive significant relationship between the RTS and the MPS respect sub-dimension of all housewives who watched and did not watch daytime programs. As a result; Mental health and psychiatric nurses can contribute to the protection of women's mental health by providing services such as education or counseling to housewives on marital trust, media literacy and the development of communication skills.