Collaboration for private sector financing: UN and private sector perspectives in Türki̇ye
Özel sektör finansmanı için işbirliği: Türkiye'de BM ve özel sektör perspektifleri
- Tez No: 997560
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE İDİL AYBARS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
Özet
Birleşmiş Milletler, sürdürülebilir kalkınmayı gerçekleştirmek amacıyla paydaşlarıyla iş birliği içinde; uluslararası, ulusal ve ulus-altı düzeylerde hükümetleri, sivil toplum kuruluşlarını ve toplulukları desteklemede kilit bir rol oynamıştır. Kırılgan grupları desteklemeyi ve sistemlerin güçlendirilmesini hedefleyen sonuç odaklı program ve projeleri, uluslararası kalkınmanın finansmanı için büyük ölçüde kamu bağışçısı ülkeler tarafından sağlanan kaynaklarla finanse edilmektedir. Ancak küresel düzeydeki finansal ve siyasi gelişmelerin yol açtığı kamu kaynaklarındaki son bütçe kesintileri nedeniyle Birleşmiş Milletler, daha önce benzeri görülmemiş bir mali ve kurumsal kriz içindedir. Bu çerçevede, özel sektör finansmanı hem küresel ölçekte hem de ulusal bağlamda daha da önemli hâle gelmiştir. Bir üye devlet olarak Türkiye'de de Birleşmiş Milletler öncülüğünde yürütülen ve benzer finansal meselelerden önemli ölçüde etkilenen devam eden programlar ve projeleri bulunmaktadır. Bu tez, Birleşmiş Milletler ile özel sektörün iş birliği aracılığıyla Türkiye'de özel sektör finansmanının nasıl artırılabileceğini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, Türkiye bağlamında özel sektör finansmanını artırmanın önündeki engelleri ve bunu mümkün kılan unsurları ortaya koymak için masa başı inceleme ile saha çalışmasından (yarı yapılandırılmış mülakatlar) oluşan ikili bir yaklaşım benimsenmiştir. Çalışmanın bulguları Türkiye bağlamında derinlemesine analiz edilmiş ve çeşitli önerilerle sonuçlandırılmıştır. Özetle, iki taraf arasında açık, yapılandırılmış ve bilinçli bir diyalog; iletişim, idari süreçler ve yenilikçi finansman mekanizmalarına ilişkin çeşitli konuları netleştirmekle kalmayıp, aynı zamanda Birleşmiş Milletler ile iş birliğini teşvik etmek açısından da oldukça önemdedir.
Özet (Çeviri)
The United Nations has been instrumental in supporting governments, civil society organizations and communities at international, national and subnational levels in cooperation with its stakeholders to achieve sustainable development. Its programmes and interventions designed to deliver results for supporting vulnerable people and systems strengthening are funded mostly by public donor countries for financing international development. However, given the recent sharp budget cuts in public funds due to financial and political developments at global level, the United Nations is going through an unprecedented financial and organizational crisis. Within this context, private sector financing has become more important at global level and in national context. Türkiye, as a member state, has ongoing programmes and interventions led by the United Nations which experience the same financial trends severely. This thesis aims to explore how the private sector financing can be enhanced in Türkiye through the collaboration of the United Nations and private sector. To this end, a dual approach consisting of desk review and field study (semi-structured interviews) was adopted to explore the barriers and enablers of increasing private sector financing in Türkiye context. The findings of the study were analyzed in depth within Türkiye context and concluded with some recommendations. In a nutshell, open, structured and intentional dialogue between two parties is essential not only to sort out various matters on communication, administrative processes and innovative financing mechanisms, but also to promote collaboration between the UN and private sector.