8. sınıf Türkçe ders kitaplarının değerler eğitimi ve halk bilimi unsurları açısından incelenmesi
An analysis of 8th grade Turkish coursebooks in terms of values education and folklorie elements
  1. Tez No: 997569
  2. Yazar: EMRE ECE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokullarda okutulan 8. sınıf Türkçe ders kitaplarında yer alan halk bilimi unsurlarını belirlemek ve bu unsurların değerler eğitimiyle ilişkisini ortaya koymaktır. Çalışmada, halk bilimi ürünlerinin değerlerin öğrencilere aktarılmasında ve kazandırılmasında üstlendikleri rol tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde doküman incelemesi yöntemiyle yürütülmüştür. 2024-2025 eğitim-öğretim yılında okutulan 8. sınıf Türkçe ders kitapları incelenmiş; kitaplarda yer alan halk bilimi unsurları tespit edilmiş ve içerik analizi tekniği kullanılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca literatürdeki uzman görüşleri ve ilgili araştırmalar ışığında değerler eğitimi ile halk kültürü arasındaki ilişki kuramsal düzeyde tartışılmıştır. Analizler sonucunda, ders kitaplarında halk edebiyatı türleri, gelenek ve görenekler, halk hekimliği gibi çeşitli halk bilimi unsurlarının yer aldığı belirlenmiştir. Bu unsurlar aracılığıyla dürüstlük, çalışkanlık, vatanseverlik gibi kök değerlerin öğrencilere kazandırılmaya çalışıldığı görülmüştür. Bununla birlikte, bazı değerlerin aktarımında halk bilimi unsurlarının yoğun bir şekilde kullanıldığı, bazı değerlerde ise sınırlı düzeyde yer aldığı ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular, Türkçe ders kitaplarında halk bilimi unsurlarının değerler eğitiminin desteklenmesinde işlevsel bir araç olduğunu göstermektedir. Bu durum, ders kitaplarının yalnızca dil öğretimiyle sınırlı kalmayıp aynı zamanda kültürel ve ahlaki değerlerin öğrencilere aktarılmasında önemli bir rol üstlendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to identify the elements of folklore included in 8th-grade Turkish textbooks taught in secondary schools and to reveal their relationship to values education. The study attempts to identify the role that folklore works play in conveying and instilling values in students. The research was conducted using a document review method within the framework of a qualitative research approach. Eighth-grade Turkish textbooks taught in the 2024-2025 academic year were examined, and the folklore elements included in the textbooks were identified and evaluated using content analysis. Furthermore, the relationship between values education and folk culture was discussed at a theoretical level, drawing on expert opinions and relevant research in the literature.Analysis revealed that the textbooks incorporate various elements of folklore, such as folk literature, traditions, customs, and folk medicine. These elements are seen as an attempt to instill core values such as honesty, diligence, and patriotism in students. However, it was also revealed that folklore elements are used extensively in the transmission of some values, while others are limited in their use.The findings demonstrate that elements of folklore in Turkish textbooks are a functional tool for supporting values education. This demonstrates that textbooks are not limited to language teaching but also play a crucial role in conveying cultural and moral values to students.