Avrupa Birliği'nde siyasal entegrasyona karşı görüşler
Opposing ideas against the political integration in the European Union
  1. Tez No: 99758
  2. Yazar: ÖZGÜN RENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ÖZÜERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle oluşan Yeni Dünya Düzeni, gelecek yüzyılın yeni güç blokları ve stratejileri tarafından şekillendirileceği öngörüsünü haklı kılmaktadır. Avrupa Birliği, başarılı bir güç birliği modeli olmasına karşın 1992 Maastricht Anlaşması ile gelecek yüzyılda dünya politikalarını yönlendirecek bir güç odağı olma arayışını sürdürmektedir. Maastricht, üye devletlerin siyasal, ekonomik, mali, askeri konularla ve dış politika konusunda egemenlik haklannın bir bölümünü AB'nin devletlerüstü kurumlanna devretmesini gerektirmektedir. Avrupa Biriiği'nin siyasal entegrasyonunu tamamlamasını sağlayacak olan Maastricht Anlaşması, ulus-devlet kavramı ile devletüstücülük ve devletötesicilik kavramlarının çatışmasına neden olmuştur. Siyasal entegrasyonu doğrultusunda şekillenen yeni milliyetçilik anlayışı ile milliyetçi değerlerin çatışması, Avrupa Birliği'nde siyasal entegrasyona karşı görüşlerin de asıl nedenidir. AB'nin kendi içinde yaşadığı güç çatışması; İngiltere, Fransa Almanya ve Kuzey Ülkeleri ile somutlaşmakta; ve bu ülkelerin siyasal entegrasyonu engelleyebilme potansiyelleri, AB'nin geleceği konusunda, gerçekçi bir değerlendirmeyi ve öngörüyü gerektirmektedir. Bu çalışma, anılan çatışma ve sonuçlan konusunda, yeni yaklaşımlar elde etmeyi hedeflemiş ve varılan sonuçlann dünya politikalanna uygulanabilirliğini teorik analizlerle irdelemiştir. Avrupa Biriiği'nin siyasal entegrasyonu konusunda, üye ülkelerin egemenlik haklarının devri doğrultusunda sergiledikleri karşı politikaları, konular ve ülkeler bazında tek tek incelenmiştir. Avrupa siyasal birliği fikri ile ülke çıkarianntn çatıştığı bu noktada, bazı üyelerin girdikleri liderlik yarışı, Avrupa'nın nasıl şekilleneceğini de belirleyeceğinden, bu konu da ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu çalışmada, Avrupa Birliği siyasal entegrasyonu konusunda gerçekçi bir değerlendirme yapılmış, anılan sorunlara çözüm yolları bulmak ve uluslararası ilişkiler, teorileri ışığında gelecek yüzyılın dünya politikaları hakkında önermelerde bulunmak amacı ile kuramsal analizler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT The estimation which states that next century will be shaped by new strategies and blocks has been justified by the New World Order that has occurred by the end of Cold War. European Union is a successful model of power; however it is still searching to become the focus of world politics for the next century with the 1992 Treaty of Maastricht. The member states are obliged to transfer some of their sovereignty rights on political, economic, financial, military issues and foreign policy formulation to the supranational institutions of the EU. A clash with the concept of nation-state between supranationalism and transnationalism occurred because of Treaty of Maastricht, which will enable completion of the political integration of the European Union. The main cause of the opposing ideas against the political integration of the EU are the clash between the new understanding of nationalism and nationalist values formed through the political integration. England, Germany, France and Nordic Countries are the concrete forms of the struggle for power within the European Union. Since these countries have the potential of preventing the political integration, a realist interpretation and foresight is necessary for the future of the EU. This study aims to obtain new approaches about mentioned clashes and their results; and examines to apply them to world politics by theoretical analysis. Opposing politics of member states about transfer of their sovereignty rights for political integration has been examined one by one in subject and country base. Competition of leadership in the European Union is also examined where political integration clashes with national interests, since it is a factor that will shape Europe. The study gives a brief realist interpretation about the political integration of the EU; makes theoretical analysis to formulate solutions to the mentioned problems; and tries to foresee the world politics of the next century in the light of international relations theories.