Ludwig van Bethowen'in yaşamına sanatçı kimliği açısından bakış ve piyano konçertolarından üç çözümleme
A Look into the life-story of Ludwig van Beethoven from the view point of his artistic characteristics and an analysis of three of his piano concertos
  1. Tez No: 99757
  2. Yazar: ALİ AZİZ DAĞDELEN
  3. Danışmanlar: PROF. ÖNDER KÜTAHYALI
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET 16 Aralık 1770'te Bonn'da doğmuş olan ünlü Alman besteci Ludwig van Beethoven, Flaman kökenli bir aileden gelir. Gençlik yıllarında Neefe ile ilk müzik çalışmalarını yaptı ve orkestralarda çaldı. 1787'de Mozart'tan ders alması için Viyana'ya gönderilmesi iyi bir fırsattı; fakat annesinin ölümü üzerine derslere başlamadan Bonn'a dönmek zorunda kaldı. 1792'de Viyana'ya gitti. Müzik eğitimini burada tamamladı ve kısa zamanda tanındı. Başarılı piyano dinletileri verdi ve soyluların çevresine girdi. 1800'de başlayan işitme zayıflığı yüzünden zamanının büyük bölümünü bestelemeye ayırdı. 1819 ylına gelindiğinde bütünüyle sağır oldu. Yaşamı boyunca yapıtlarının tümü basıldı ve bunların çoğu seslendirildi. 1822-27 arasında Missa Solemnis, 9. Senfoni ve son beş yaylı dördül gibi ölümsüz yapıtlarını veren besteci, 26 Mart 1827'de Viyana'da öldü. Beethoven'in çalışmaları, insan iradesinin gücünü simgeler. Senfonileri, konçertoları, yaylı dördülleri ve 32 piyano sonatı, yapıtlarının başlıcalarıdır.“Fidelio”adındaki operası ise günümüzde bile eleştirilmektedir. Beethoven yazdığı 5 piyano konçertosunda, Mozart'ın başladığı bir işi daha da ileriye götürerek türe senfonik özellikler kazandırır. Orkestra, solocuya eşlik etmek ve geleneksel tuttileri çalmak gibi görevlerin ötesine gider ve bölümün her aşamasında anlatıma katılır. Bu beş yapıt, geleneksel konçertonun en belirgin örnekleridir ve birçoğunda, müziğin geleceğini etkileyen, fakat klâsik kurallarla açıklanabilen yaklaşımlar vardır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The famous German composer Ludwig van Beethoven, who was born on 16th of December 1770 in Bonn, is a member of a Flemish family. In the years of his youth, he did his first music studies with Neefe and played in orchestras. It was an excellent chance for him to be sent to Viene for Mozart but because of his mother's unexpected death, he had to return to Bonn before starting them. He went to Viene in 1792. He completed his music education there and because known in a short time. He gave successful piano recitals and joined to the circle of nobelman. Because of the deafness problem which occured in 1800, he spent most of his time in composing. In I8I9, he was completely deaf. In his life-time, his works were published and most of them were performed. Beethoven who created his unique works such as Missa Solemnis, 9th Symphony and the last 5 string quartets between I822-I827, died on 26th of March I827 in Vienne. Beethoven's works represent the will-power of a humanbeing. His principal and immortal works are his symphonies,concerti,string quartets and 32 piano sonatas. But his opera“Fidelio”has been critizied even in our day. In his five piano concerti, Beethoven carries further more the duty that Mozart had started in given them symphonic characteristics. Orchestra goes beyond the duties of accompaning the solist and playing the traditional tutties and joines the expression of music in each stages of the movement. These 5 works are the prominent examples of the traditional concerto form and in most of them, there are approaches that effect the future of the music with classical rules. Ill