Akut pankreatitli hastalarda akut böbrek hasarı belirteçlerinin hastalığın gelişimindeki öneminin değerlendirilmesi
The predictive role of new markers in early diagnosis of acute kidney injury in patients with acute pancreatitis
  1. Tez No: 997581
  2. Yazar: FERDİ KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEDE ŞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Nefroloji, Internal diseases, Nephrology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Akut pankreatitli hastalarda akut böbrek hasarının erken tespit edilmesinde kreatinin dısı idrar ve serum biyomarkırlarının etkinliğinin değerlendirilmesi. Metot: Akut pankreatit tanısı olan 56 hastada akut böbrek hasarı erken tespitinde yatıs ve çıkısta idrarda ve serumda IL-18, serum IL-1 beta, IL-6, KIM-1, TNF-α, sistatin C, NGAL, hs-CRP gibi biyomarkırların ve üre, kreatinin, amilaz/kreatinin oranı etkinliğini arastırdık. GFH değeri Epi-CKD yöntemi ile hesaplandı. Bulgular: Akut böbrek hasarı 13 hastada (%23,2) saptandı. Spot idrarda amilaz/kreatinin oranı yatıs sırasında böbrek yetmezliği olan hastalarda istatiksel anlamlı daha yüksek saptandı (p<0,05). Serum sistatin C düzeyi hem yatıs hem taburculuk sırasında böbrek yetmezliği olan hastalarda istatiksel anlamlı daha yüksek saptandı (sırasıyla; p<0,01, p<0,05). Böbrek yetmezliği olan ve olmayan hastalarda taburculuk sistatin C düzeyleri yatıs düzeylerinden istatiksel anlamlı düsük saptandı (sırasıyla; p<0,05, p<0,05). Böbrek yetmezliği olanlarda serum KIM-1 düzeyi yatıs değerleri arasında istatiksel anlamlı daha yüksek (p<0,05), serum NGAL ve IL-6 değerleri taburculuk sırasında istatiksel anlamlı daha yüksek saptandı (sırasıyla; p<0,05, p<0,05). Böbrek yetmezliği gelisen hastalarda korelasyon analizi yaptığımızda serum KIM-1 yatısta serum kreatinin ile pozitif, GFH ile negatif, spot idrar amilaz/kreatinin oranı ile negatif yönde istatiksel anlamlı korele saptandı (sırasıyla; p<0,05, p<0,05, p<0,05). Sonuç: Çalısmamızda incelediğimiz markırlar arasında serum sistatin C, KIM-1 ve spot idrar amilaz/kreatinin oranı akut pankreatitli hastalarda akut böbrek hasarını saptamada yararlı görünmektedir. Ancak daha iyi değerlendirme için genis çaplı çalısmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the effectiveness of non-creatinine urinary and serum biomarkers in the early detection of acute kidney injury in patients with acute pancreatitis. Method: In 56 patients diagnosed with acute pancreatitis, we investigated the effectiveness of biomarkers such as IL-18, serum IL-1β, IL-6, KIM-1, TNF-α, cystatin C, NGAL, and hs-CRP, as well as urea, creatinine, and the amylase/creatinine ratio, in the early detection of acute kidney injury. The GFR value was calculated using the Epi-CKD method. Results: Acute kidney injury was detected in 13 patients (23.2%). The amylase/creatinine ratio in spot urine was found to be statistically significantly higher in patients with kidney failure at admission (p<0.05). Serum cystatin C levels were found to be statistically significantly higher in patients with renal failure both at admission and at discharge (respectively; p<0.01, p<0.05). In patients with and without renal failure, discharge cystatin C levels were found to be statistically significantly lower than admission levels (respectively; p<0.05, p<0.05). In patients with renal failure, serum KIM-1 levels were statistically significantly higher at admission (p<0.05), while serum NGAL and IL-6 levels were found to be statistically significantly higher at discharge (respectively; p<0.05, p<0.05). When we performed a correlation analysis in patients who developed renal failure, serum KIM-1 was found to be positively correlated with serum creatinine, negatively correlated with GFR, and negatively correlated with the spot urine amylase/creatinine ratio at admission (respectively; p<0.05, p<0.05, p<0.05). Conclusion: Among the markers examined in our study, serum cystatin C, KIM-1, and spot urine amylase/creatinine ratio appear to be useful in detecting acute kidney injury in patients with acute pancreatitis. However, large-scale studies are needed for a more accurate assessment.