Dijital platformların izleyici deneyimi üzerine etkileri: Pandemi sonrası döneme ilişkin sistematik betimsel içerik analizi
Effects of digital platforms on audience experience: A systematic descriptive content analysis related to the post-pandemic period
- Tez No: 997590
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA NESRİN YARAR AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo, Sinema ve Televizyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, COVID-19 pandemisi sonrasındaki dönemde akademik literatürde dijital platform izleyicisine ilişkin tartışmaların nasıl kurulduğunu ve izleyici deneyiminin bu çalışmalarda hangi yönlerden ele alındığını incelemektedir. Bu doğrultuda 2020-2025 yılları arasında yayımlanan çalışmalar üzerine literatür taramasına dayalı bir betimsel içerik analizi yürütülmüş; Scopus veri tabanında ilgili anahtar sözcüklerle ulaşılan 2717 kayıt atıf sayısına göre sıralanarak en çok atıf alan ilk 25 makale analiz edilmiştir. İncelenen çalışmalarda izleme davranışının yalnızca içerik tercihi üzerinden değil, platformların arayüz ve işleyiş özellikleriyle birlikte ele alındığı görülmektedir.“Otomatik oynatma”,“intro'yu atla”ve“kaldığın yerden devam et”gibi arayüz unsurlarının izlemeyi daha akışkan hâle getirdiği; algoritmik öneriler ve“Top 10”listeleri gibi öne çıkarma biçimlerinin ise keşfi hızlandırırken seçim sürecini belirli yönlere doğru çekebildiği tartışılmaktadır. Pandemi döneminde daha sık anılan“konfor izleme”ve“yeniden izleme”pratikleri, bazı çalışmalarda belirsizlikle başa çıkma ve gündelik rutini sürdürme biçimleriyle ilişkilendirilmektedir. Ayrıca erişim kolaylığı artsa da, arayüzleri kullanma biçimleri ve teknik imkânlardaki farklılıkların yeni eşitsizlik başlıklarıyla birlikte ele alınabildiği belirtilmektedir. Çalışma, birincil veri üretmeden ve herhangi bir izleyici araştırması yürütmeden, yalnızca incelenen literatür üzerinden pandemi sonrası dijital platform izleyicisine dair öne çıkan kavram ve tartışmaları bir araya getirmeyi; bu alandaki çalışmalara genel bir bakış sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how discussions regarding digital platform audiences have been framed in the academic literature following the COVID-19 pandemic and which aspects of the audience experience have been addressed in these studies. To this end, a descriptive content analysis based on a literature review of studies published between 2020 and 2025 was conducted; 2717 records retrieved from the Scopus database using relevant keywords were ranked according to citation count, and the top 25 most cited articles were analyzed. The studies examined reveal that viewing behavior is addressed not only through content preference but also in conjunction with the interface and operational features of the platforms. It is discussed that interface elements such as“auto-play,”“skip intro,”and“continue where you left off”make viewing more fluid, while promotion methods such as algorithmic recommendations and“Top 10”lists accelerate discovery but can steer the selection process in certain directions. The practices of“comfort viewing”and“re-watching,”which were mentioned more frequently during the pandemic, are associated in some studies with coping with uncertainty and maintaining daily routines. Furthermore, it is noted that while accessibility has increased, differences in how interfaces are used and technical capabilities can be addressed alongside new issues of inequality. The study examines post-pandemic digital platforms solely through the reviewed literature, without generating primary data or conducting any viewer research.