Florlu nitrobenzen ve nitrofenol anyon radikallerinin EPR analizleri
EPR analyses of fluorinated nitrobenzene andnitrophenol anion radicals
- Tez No: 997614
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH UCUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, florlu nitrobenzen ve nitrofenol anyon radikallerinin Elektron Paramagnetik Rezonans (EPR) aşırı ince-yapı çiftlenim sabitleri (hfccs), B3LYP fonksiyonelli Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) kullanılarak 6-31+G(d), 6- 31++G(d.p), LanL2DZ, LanL2MB, EPR-II ve EPR-III temel setleri ile hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar deneysel verilerle mukayesesi, korelasyon (R 2 ), ortalama mutlak hata (MAE) ve kök ortalama kare sapma (RMSD) değerleri ile yapılmış ve LanL2DZ optimal temel set olarak belirlenmiştir. Bu set kullanılarak tüm radikal anyonların EPR, Doğal Bağ Orbitali (NBO) analizleri gerçekleştirilmiştir. Teorik hfccs kullanılarak oluşturulan simüle edilmiş EPR spektrumlarının deneysel spektrumlarla iyi bir uyum içinde olduğu görülmüştür. Ayrıca flor atomunun hfcc'si için teorik bir denklem önerilmiş ve yüksek doğrulukla birden fazla deneysel veri seti için doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Electron Paramagnetic Resonance (EPR) hyperfine structure coupling constants (hfccs) of fluorinated nitrobenzene and nitrophenol anions were calculated using Density Functional Theory (DFT) with B3LYP functional using the following basis sets: 6-31+G(d), 6-31++G(d.p), LanL2DZ, LanL2MB, EPR-II and EPR-III. The obtained results were compared with experimental data by correlation (R 2 ), mean absolute error (MAE) and root mean square deviation (RMSD) values were obtained, and LanL2DZ was determined as the optimal basis set. EPR and Natural Bonding Orbital (NBO) analyses of all the radical anions were performed by using this set. It was observed that the simulated EPR spectra generated using the calculated hfccs were in good agreement with the experimental spectra. In adittion a theoretical equation for the hfccs of the fluorine atom was proposed and validated for multiple experimental data sets with high accuracy.